UKC Ljubljana o povešenem stropu: "Kaj točno se je zgodilo, še ugotavljamo"
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer se je v soboto zjutraj v centralnem laboratoriju povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij, so danes pripravili novinarsko konferenco, na kateri so pojasnili podrobnosti dogodka in načrte glede sanacije.

V UKC Ljubljana po sobotnem povešenju stropa danes normalno izvajajo načrtovane programe posegov in ambulantne preglede. Laboratorij deluje maksimalno, kolikor se da. Zaenkrat zastojev ne zaznavajo, so pa že pripravili načrt sanacije, je opoldne pojasnil pomočnik generalnega direktorja UKC Ljubljana za investicije in upravljanje s premoženjem Jure Dolinar. Po njegovih navedbah je kritičnih približno 10-odstotkov površine laboratorija.
"Deli linije, ki so bile v laboratoriju, so se prenesli v tisti delujoči del laboratorija, tako da trenutno laboratorij deluje maksimalno kolikor se da," je pojasnil. Vzorce, ki pa so vezani na 24-urno linijo, pa izvajajo v laboratorij Bolnišnice Petra Držaja, Zdravstveni dom Ljubljana, na Onkološki inštitutu in v laboratorij Slovenske vojske.
V centralnem laboratoriju se je v soboto povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij. Na tla je padlo nekaj stropnih plošč, a linija ni bila poškodovana, prav tako ne vzorci in tudi nihče od zaposlenih. Zaradi varnosti so laboratorij zaprli in takoj po dogodku pristopili k sanaciji.
Že v soboto so se sestali z nadzorniki in projektantom, "kjer so dorekli korake". V nedeljo pa so izvedli določeno zaščito samega gradbišča, kjer je bil strop povešen kjer je bil strop povešen in pobrali določene stropne plošče ter preverili okolico laboratorija, vključno s tem, ali je strop varen, ter ga dodatno ojačali, je pojasnil Dolinar. "S tem smo tudi nekako zagotovili, da je ostali del laboratorija v funkciji in da je v obratovanju, je dejal in dodal, da je kritičnih približno 10 odstotkov površin laboratorija. Vendar na tistem mestu, kjer je 24-urna linija," je dodal.
Natančnega datuma, koliko časa bo trajala sanacija poškodovanega stropa, sicer še ne morejo podati, je pa Dolinar danes povedal, da so si pripravili okvirni terminski plan. "V tem tednu bo izvedena demontaža kompleta tega stropa, pregled stropa v ostalih delih laboratorija in potem sledi v naslednjem tednu montaža stropnih plošč. Točen terminski plan bodo predstavili predvidoma v tem tednu," je napovedal.
Kot je pojasnil, je laboratorij pod spuščenim stropom, ogromno je inštalacij, prezračevalnih kanalov, medicinskih plinov in je po njegovih navedbah sanacija predvsem vezana na to, kako zahtevno bo morebitno dodatno vpenjanje spuščenega stropa. "Od tega bo odvisno tudi ali bomo lahko v relativno hitrem času to sanirali ali bo pač potrebno malo več prilagajanja na obstoječe inštalacije, ki so nad tem stropom," je povedal Dolinar.
Zakaj je prišlo do tega?
Glede vzroka, zakaj je prišlo do tega, je Dolinar pojasnil, da so popustile oprijemalke, ki držijo spuščeni strop. Ko je ena spustila, se jih je razširilo še ene par in se je strop povesil. "V običajnih razmerah do tega ne bi smelo priti. Tako da nekaj se je moralo zgoditi. Kaj točno se je zgodilo, še ugotavljamo," je poudaril.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se