Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Računsko sodišče poziva k slediljivosti dodelitve
Čas branja 3 min.

Kdo od zaposlenih v državnem zboru ima pravico do službenega parkirišča?


Ž.F.
27. 3. 2025, 10.43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Računsko sodišče je v izvedeni reviziji o pravilnosti poslovanja državnega zbora v letu 2023 sicer izreklo pozitivno mnenje, a je podalo tudi priporočilo za izboljšanje poslovanja: državni zbor naj zagotovi sledljivost dodelitve brezplačnih parkirnih mest javnim uslužbencem.

državni zbor, parlament
Sa.R.
V garažni hiši pod Trgom republike državni zbor najema 91 parkirnih mest.

Pravico do službenega parkirnega mesta imajo poleg poslancev tudi nekateri zaposleni v državnem zboru. Področje ureja sklep o zagotovitvi parkirnih prostorov, ki določa, da lahko generalni sekretar državnega zbora zagotovi ustrezno število parkirnih prostorov za uslužbence državnega zbora, denimo za sekretarje poslanskih skupin in uradnike na višjih položajih.

V letu 2023 je državni zbor razpolagal s skupno 114 najemnimi parkirnimi mesti. V parkirni hiši pod Trgom republike jih je bilo 91 namenjenih poslancem in generalni sekretarki državnega zbora (to funkcijo trenutno opravlja Uršula Tavčar Zore). Ta parkirišča je državni zbor najemal od družbe BSL finančni inžiniring.

V parkirni hiši pod Kongresnim trgom je imel državni zbor v najemu še 23 parkirišč Javnega podjetja ljubljanska parkirišča in tržnice. 5 parkirnih mest je bilo namenjenih službenim vozilom državnega zbora, 18 pa javnim uslužbencem z različnih notranjih organizacijskih enot. Za najem slednjih je državni zbor leta 2023 plačal 49.648 evrov.

Parkirne kartice ne na ime, temveč na organizacijsko enoto

V zvezi z omenjenimi 18 parkirnimi mesti je računsko sodišče v revizijskem poročilu opozorilo, da se parkirne kartice niso glasile na posameznega uslužbenca, ampak so bile v uporabi po posameznih organizacijskih enotah. Eno parkirno mesto je pripadlo vsaki izmed poslanskih skupin (skupno 6 parkirišč), preostalih 12 pa je bilo dodeljenih notranjim organizacijskim enotam.

V državnem zboru so računskemu sodišču pojasnili, da je tovrsten sistem dodeljevanja parkirnih mest posameznim enotam in ne konkretnim zaposlenim v rabi še danes. Pri dodelitvi brezplačne uporabe najetih parkirnih mest so pri državnem zboru zasledovali »cilj nemotenega dela državnega zbora«, zato so imeli pravico do njihove uporabe vsi zaposleni, in sicer »glede na naravo dela, vezano na konkretne dnevne delovne naloge, v konkretnem kratkem časovnem obdobju (dan, več dni)«.

Če potrebe po parkiriščih ni bilo ali pa je več zaposlenih hkrati izpolnjevalo pogoje za uporabo parkirnega mesta, se je to dodelilo po preostalih kriterijih, kot so vodstveno delovno mesto, oddaljenost od kraja prebivališča, slabe prometne povezave ter pogostost in nujnost službenih izhodov z lastnim vozilom zaradi opravljanja službenih obveznosti. Trenutno kriterije določa lani sprejeti pravilnik o dodeljevanju in uporabi službenih parkirnih mest.

Ali je bil najem nujen?

Ker državni zbor ne razpolaga s podatki, kateri javni uslužbenci so imeli pravico do brezplačne uprabe najetih parkirnih mest, prav tako pa ni predložil dokazil o obdobju uporabe in razlogu dodelitve parkirišča, računsko sodišče ni moglo preveriti in potrditi, ali je bil najem 18 parkirnih mest nujen za delovanje in izvajanje nalog državnega zbora, kot to določa zakon o javnih financah.

Obenem računsko sodišče ni moglo potrditi, da je državni zbor pri dodelitvi parkirnih mest različnim javnim uslužbencem deloval v skladu z zakonom o javnih uslužbencih. Ta med drugim določa, da delodajalec ne javnemu uslužbencu ne sme ne sme zagotavljati pravic v večjem obsegu, kot je to določeno z zakonom, podzakonskim predpisom ali s kolektivno pogodbo, če bi s tem obremenil javna sredstva.

Pravilnik ni ustrezen

Po mnenju računskega sodišča trenutni pravilnik državnega zbora o dodeljevanju službenih parkirišč ne zmore zagotoviti sledljivosti uporabe parkirnih mest, kot to zahtevata zakona o javnih financah in javnih uslužbencih. Zato so priporočilo: »Državnemu zboru priporočamo, naj Pravilnik o dodeljevanju in uporabi službenih parkirnih mest dopolni na način, da zagotovi sledljivost dodelitve brezplačnih parkirnih mest javnim uslužbencem (uporabnikom) z ustreznim dokumentiranjem podatka o javnem uslužbencu, obdobju dodelitve parkirnega mesta in razlogu dodelitve pravice do brezplačne uporabe parkirnega mesta

Službena parkirišča za poslance od leta 2005

Vsem poslancem državnega zbora – ne glede na to ali imajo avtomobil ali ne – pripada brezplačno parkirno mesto. Predsednica državnega zbora ima kot varovana oseba zagotovljeno tudi svoje parkirišče. Poslanci so si to pravico izglasovali pred dvema desetletjema, ko je mandatno-volilna komisija ugotovila, da so parkirni prostori »sestavni del zagotavljanja ustreznih pogojev za delo poslank in poslancev«.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.