Zaradi piranskih in šmarskih smeti pripravljeni zapreti cesto




Včeraj so sejno dvorano trebanjske občine napolnili nezadovoljni prebivalci KS Račje selo ter vaščani naselij Brezovica in Medvedje selo. Trebanjskemu županu Alojziju Kastelicu in direktorju Komunale Trebnje Stanku Tomšiču so prišli povedat, da bodo fizično preprečili odlaganje odpadkov iz drugih občin na deponiji Globoko, dokler ne izpolnijo njihovih zahtev, ki jih je prebral predsednik KS Račje selo Darko Pekol.
Gre za: rento, znižano plačilo nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč, postavitev čistilne naprave na deponiji, ureditev ceste Račje selo-Gomila in izgradnjo pločnika, postavitev sortirnice na deponiji, ureditev smetišča in njegove okolice, poleg tega pa zahtevajo, da z deponije odstranijo romske tabore.
Sosedom trebanjske deponije je prekipelo, ko so izvedeli, da na deponijo vozijo odpadke iz piranske občine, in da je v pripravi pogodba za sprejem odpadkov iz občine Šmartno pri Litiji.
"Prvi kamion z odpadki iz občine Piran je pripeljal 2. avgusta letos," je pojasnil župan Kastelic, direktor komunalnega podjetja pa je dodal, da je informacija, da smeti iz Pirana na Globoko vozijo že več, popolna laž.
Dejansko je trebanjski občinski svet s sklepi, ki jih je soglasno (s 16 glasovi) sprejel na svoji seji 31. julija letos (gradivo objavljamo v prilogi), direktorja Tomšiča zadolžil, da poišče najugodnejše ponudnike, ki bi zapolnili proste kapacitete odlagališča. Znano je namreč, da junija letos pridobljeno okoljevarstveno dovoljenje omogoča, da bi na Globokem do leta 2029 vsako leto odložili 6.000 ton odpadkov, Komunala Trebnje pa jih je denimo iz občin Trebnje, Mirna, Šentrupert in Mokronog-Trebelno lani odložila 3.341 ton. Trend je po besedah Tomšiča v zmanjševanju, v načrtu pa je tudi širitev odlagalnega polja.
Za deponijo je treba zagotoviti tudi finančna jamstva za zapiranje, ki se v preteklosti niso zbirala, tako naj bi se od vsake odložene tone 30 evrov namenilo za stroške zapiranja. Po izračunih komunale bodo do leta 2029 v ta namen zbrali tri milijone evrov (upoštevali so podatek, da vsako leto odložijo 6.000 ton odpadkov)
Župan Kastelic je poudaril, da zdaj, ko ima deponija okoljevarstveno dovoljenje, ni ovir, da se ne bi res začeli pogovarjati o renti, krajani pa so jasno povedali, da stvar ni samo v renti, da jih nihče več ne bo imel za norce, njihove nepremičnine so zaradi bližine romskega naselja in deponije razvrednotene, imajo uničene ceste, gozdove, še potok v bližini deponije ni več živ. Tokrat zahtevajo pisno zavezo občine in komunalnega podjetja. Dokler se to ne bo zgodilo, so pripravljeni kamione s smetmi iz drugih občin fizično ustaviti pred deponijo.
Župan je zbrane povabil na ponoven sestanek naslednjo sredo, do takrat naj bi na občini v Komunalnem podjetju Trebnje pripravili izhodišča za dogovor s krajani. Da v tem času ne bo podpisal pogodbe o sprejemu odpadkov iz šmarske občine, pa ni hotel obljubiti.
Dodano ob 20. uri
Na včerajšnji sestanek so se s pismom odzvali v DSD in DROT. Celoten zapis, ki smo ga prejeli od Gregorja Kaplana (DSD), objavljamo v prilogi.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Sklepi občinskega sveta o deponiji Globoko
Pismo DSD in DROT