Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V evropskem tednu mobilnosti letos 32 slovenskih občin, tudi Dolenjci in Posavci


STA/M. K.
5. 9. 2013, 09.15
Posodobljeno
03. 10. 2013 · 12:09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

teden.jpg
arhiv DL; I. N.
Na novomeškem Turistično-informacijskem centru so ob tednu mobilnosti brezplačno izposojali kolesa. (Foto: arhiv DL; I. N.)

##IMAGE-3361798##

V evropskem tednu mobilnosti, ki bo letos potekal od 16. do 22. septembra, bo tokrat sodelovalo 32 slovenskih občin (med njimi Brežice, Dolenjske Toplice, Kočevje, Krško, Novo mesto in Sevnica). V prizadevanju za zmanjšanje škodljivih učinkov prometa na kakovost zraka v urbanih okoljih se bodo slovenske občine tako pridružile več kot 2000 lokalnim skupnostim po vsej Evropi.

Osrednja tema letošnjega tedna mobilnosti, ki se bo 22. septembra zaključil z dnevom brez avtomobila, je Vaš korak za čistejši zrak. Slogan opozarja, da lahko meščanke in meščani sami vplivajo na kakovost življenja in zraka v mestih, kjer so avtomobili glavni onesnaževalci, so sporočili z ministrstva za infrastrukturo in prostor.

Sodelovanje evropskem tednu mobilnosti so potrdile občine Apače, Brežice, Celje, Dolenjske Toplice, Gorje, Gornja Radgona, Kamnik, Kidričevo, Kočevje, Koper, Krško, Logatec, Ljubljana, Ljutomer, Makole, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Novo mesto, Piran, Pivka, Postojna, Ptuj, Radovljica, Ruše, Sevnica, Slovenska Bistrica, Slovenske Konjice, Škofja Loka, Velenje, Vodice in Vojnik. Koordinator izvedbe projekta v Sloveniji bo letos prvič ministrstvo za infrastrukturo in prostor.

Nekatere slovenske občine v tednu mobilnosti sodelujejo že vrsto let, druge pa se ji pridružujejo prvič, denimo Ljutomer. "Veliko napora vlagamo v uveljavitev načel aktivne urbane mobilnosti, ki že v drugem letu izvajanja kaže vidne neposredne in nakazuje številne dolgoročne in vzgojne učinke," je odločitev za sodelovanje pojasnila županja Občine Ljutomer Olga Karba.

Že več let pa v tednu mobilnosti sodeluje Mestna občina Velenje. Lani so v okviru te pobude namenu predali avtomatiziran sistem izposoje mestnih koles Bicy, ki so ga zaradi dobrega odziva nadgradili še z dvema novima postajama. Zagotavljajo brezplačen mestni prevoz z avtobusi, imajo pa tudi polnilna mesta za vozila na električni pogon.

Prav izvedba trajnih ukrepov je eden od osrednjih ciljev evropskega tedna mobilnosti. Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je v sodelovanju s Slovensko platformo za trajnostno mobilnost zato letos pripravilo posebno podporo občinam pri načrtovanju in izvedbi trajnih ukrepov s področja trajnostne mobilnosti.

Občine so lahko do sredine avgusta pripravile seznam prioritetnih trajnih ukrepov s področja trajnostne mobilnosti, ki bi jih bilo mogoče izvesti do evropskega tedna mobilnosti 2014. Med prijavljenimi občinami bodo izvedli delavnice, na katerih bodo občinam pomagali izbrati najprimernejši trajni ukrep. Izmed teh bo strokovna komisija izbrala enega in občino, nosilko ukrepa, nagradila s strokovno pomočjo pri načrtovanju in izvedbi ukrepa.

Nacionalna koordinatorka evropskega tedna mobilnosti Polona Demšar Mitrovič je ob tem opozorila na kopico zanimivih gradiv in iger za vrtce, osnovne in srednje šole, ki so na voljo na www.tedenmobilnosti.si. "Prav mladi so tisti, na katerih sloni tudi prihodnost mobilnosti, zato veliko pozornosti namenjamo vključevanju otrok in mladostnikov v raznovrstne aktivnosti. Izkušnje namreč kažejo, da so otroci znotraj družine najuspešnejši prepričevalci nas odraslih, da spremenimo ukoreninjene navade," je pojasnila.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.