Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Stekel drugi del projekta Regijskega centra za ravnanje z odpadki Dolenjske


STA
12. 12. 2012, 16.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

alojz_turk.jpg
arhiv DL
Alojz Turk (Foto: B. B., arhiv DL)
cerod.jpg
arhiv DL
Ilustrativna fotografija (Foto: arhiv DL)

Na regijskem odlagališču nenevarnih odpadkov v Leskovcu pri Novem mestu so danes uradno zagnali čistilno napravo za izcedne vode in napravo za predelavo biološkega blata. Z novima pridobitvama je po petih letih od odprtja prvega dela dolenjsko-posavsko-belokranjskega projekta Regijskega centra za ravnanje z odpadki Cerod stekel njegov drugi del.

Kot je povedal direktor Ceroda Alojz Turk, je naložba v čistilno napravo znašala približno 1,4 milijona evrov, naprava Bacom oz. linija za predelavo biološkega blata in mulja pa je stala približno 200.000 evrov. Naložba v prvi del Ceroda je znašala približno 11 milijonov evrov, za njegov drugi del pa naj bi predvidoma šlo 33 milijonov evrov.

Tri petine tega denarja bo evropskega, tri desetine bo dodala država. Preostalo desetino oz. razliko bo zagotovilo vseh petnajst občin Dolenjske, Posavja in Bele krajine, ki so vključene v projekt Ceroda, pa je pojasnil novomeški župan Alojzij Muhič.

Z novima pridobitvama so tudi zadostili pogojem za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja, brez katerega omenjeno odlagališče ni smelo delovati, drugi del Ceroda pa naj bi zaključili do načrtovanega roka oz. leta 2015, je še povedal Muhič.

Po podatkih družbe Cerod, drugi del projekta Regijskega centra za ravnanje z odpadki Dolenjske prinaša nadgradnjo obstoječega sistema obdelave odpadkov, ki so ga uradno odprli leta 2007. V okviru drugega dela bodo uredili še mehansko-biološko obdelavo odpadkov, infrastrukturo za izrabo odlagališčnega plina in proizvodnjo elektrike, centralni informacijski sistem ter drugo ureditev.

Njihov cilj je, da bi za nadaljnja tri desetletja rešili problematiko predelave in ustreznega odlaganja odpadkov za več kot 160.000 prebivalcev Dolenjske, Posavja in Bele krajine, saj se naj bi zaradi obveznega ločevanja odpadkov njihova količina z dosedanjih dobrih 55.000 ton letno zmanjšala za nekaj več kot 17.000 ton. Projekt tudi zmanjšuje izpuste plinov, omogoča pridobivanje sekundarnih energentov, zmanjšuje obremenjevanje voda in omogoča optimalno rabo razpoložljivih odlagalnih površin.

Zmogljivost omenjenega odlagališča je približno 1,4 milijona ton odpadkov, v petih letih njegovega delovanja pa so ga zapolnili do približno tretjine. Projekt ob Mestni občini Novo mesto povezuje občine Šentjernej, Žužemberk, Dolenjske Toplice, Škocjan, Mirna peč, Šmarješke Toplice, Straža, Krško, Brežice, Sevnica, Kostanjevica na Krki, Črnomelj, Metlika in Semič.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.