Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Sodni izvedenec bo določil, za kakšne pomanjkljivosti gre


dolenjski-list
M. Leskovšek-Svete
11. 2. 2011, 14.00
Posodobljeno
12. 02. 2011 · 07:31
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

obisk_luksica_feb_2011.jpg

Minister za šolstvo Igor Lukšič se je včeraj pogovarjal z ravnateljico OŠ Ob Rinži Ivanko Gornik, kočevskim županom Vladimirjem Prebiličem in bivšim županom in državnim poslancem Jankom Vebrom. Minister je prišel v Kočevje na Vebrov predlog, da bi se pogovorili o postopkih za odpravo pomanjkljivosti, s katerimi se srečujejo na šoli, saj po Vebrovem mnenju, ministru ob njegovem obisku prejšnji mesec v Kočevju, niso predstavili realne slike stanja.

»Iz poročil v različnih medijih je bilo zaslediti, da občina Kočevje in jaz osebno nismo imeli nobenega interesa, da bi se tako šola vzdrževana in ohranjala svoj status. Vendar pa to ne drži, saj sem prav v ta objekt vložil veliko časa in energije,« je povedal Veber o ponovnem sestanku z ministrom. »Izpeljali smo postopek za referendum, ki bi omogočil samoprispevek, vendar pa so nasprotniki izgradnje tega objekta ta samoprispevek preprečili. Kljub temu ga je občina zgradila, čeprav je bil vreden bistveno več, kot je takrat znašal proračun kočevske občine,« povedal o svojih prizadevanjih za izgradnjo nove šole v Mestnem logu in dodal, da so jo tudi zato gradili kar šest let, k čemur pa je še dodatno prispevala tudi zamenjava izvajalca.

obisk_luksica_1.jpg

»Objekt je zgrajen po sistemu funkcionalni ključ v roke, kar pomeni, da je odgovornost izvajalca, kako je zgradil ta objekt, izredno velika. Med gradnjo smo to že enkrat dokazali, kajti gradbeno podjetje Grosuplje je ravno zaradi tega moralo zapustiti objekt. Nismo namreč pristali na nobena odstopanja, še manj pa na izsiljevanja za samo vrednost objekta,« je dejal in poudaril, da je Gramiz, ki je nadaljeval z deli, ves čas odpravljal napake, ki so izhajale iz naslova izvajalskih del, da pa so nekatere pomanjkljivosti, kot so poškodovane vtičnice, lesonitne stene, ki so dotrajane in tudi zunanji leseni deli stavbe posledica nevzdrževanja.

»Dogovorili smo se, da bo šola najkasneje v 14 dneh pripravila seznam vseh pomanjkljivosti, na podlagi katerega bo nato občina poskrbela, da bo sodni izvedenec ocenil, kaj bi morali v skladu s projektom narediti izvajalci. O tem bodo nato obvestili vse izvajalce. Obenem pa bo občina že začela odpravljati najbolj akutne napake, tako da bodo otroci in učitelji imeli čim boljše pogoje za delo,« je povedal minister. V mescu ali dveh bodo že lahko opravili prva dela, ki izhajajo iz naslova vzdrževanja, glede del, za katere bo sodni izvedenec ocenil, da so zanje odgovorni izvajalci, pa bodo šli, kot je potrdil tudi župan Prebilič, če bo potrebo tudi na sodišče.

»Vse skrite napake, ki so se pojavile, ko je objekt začel obratovati, mora odpraviti izvajalec na lastne stroške. Če tega ne bo storil, bomo morali to iztirjati po sodni poti,« je še dejal Veber in poudaril, da je bila občina Kočevje pri tem do sedaj vedno uspešna. Tako so tudi od GP Grosuplje iztožili 308 tisoč evrov odškodnine, ker je gradbišče kar eno leto stalo. »Ta denar bomo namenili za odpravo napak, če bo potrebno več, pa se bomo o tem morali pogovoriti na občinskem svetu,« je povedal Prebilič.

Poleg tega so se dogovorili tudi, da bodo na šolo povabili tudi arhitekte, da bi ugotovili, kaj je možno urediti z nekimi dodatnimi ukrepi. Skupaj z arhitekti naj bi se tudi dogovorili glede lesenih delov šole. »Če se bodo dogovorili, da premaz ni potreben, bo potrebno tega odstraniti, da bo patina na mecesnu čimprej enakomerna in bo šola zgledala urejeno,« je povedal Veber.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.