Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Daljinsko ogrevanje na biomaso v Posavju


dolenjski-list
J. A., Foto: Občina Krško
13. 2. 2011, 08.35
Posodobljeno
06. 03. 2011 · 13:50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_0011.jpg
img_0023.jpg

Lokalna energetska agencija za Dolenjsko, Posavje in Belo krajino (LEAD) je na Senovem organizirala posvet o možnostih uporabe lesne biomase kot energenta za daljinsko ogrevanje. Na njej je sodelovalo 20 predstavnikov komunalnih podjetij, fakultete za energetiko, zavoda za gozdove, tam je bil tudi pobudnik dogodka, krški župan Franc Bogovič. Ta je poudaril, da je ob vse višjih cenah nafte, kurilnega olja in naftnega plina nujno raziskati možnost alternativnih virov energije, tako bi se zmanjšale tudi kmetijske površine, ki jih zaraščajo gozdovi. Občina Krško, ki ima v lasti 550 stanovanj, in druga lokalna skupnost bi morali ponuditi možnost sodelovanja v dobaviteljski verigi kmetom in lokalnim podjetjem, je še dejal.

Nike Krajnc z Gozdarskega inštituta Slovenije je predstavila rabo lesne biomase v Sloveniji in možnost rabe le te za potrebe ogrevanja. Ob tem je navedla statistične podatke, ki pričajo o možni realizaciji projekta ob formiranju prave logistike in dogovora vseh vpletenih, tako kmetov, gozdarjev, lokalne skupnosti, kot tudi izvajalca, ki bi implementiral potrebno opremo za izvedbo projekta.

David Špeh, predstavnik podjetja Biomasa, je navedel primere dobrih praks v Sloveniji. Na posameznih primerih je pojasnil pomembnost izvedbe celovitega projekta, ki vsebuje vse lokalne posebnosti, želje investitorja, pa tudi predstavitev projekta občanom.

Oceno možnosti izrabe obnovljivih virov energije v Posavju je podala Polona Lajevec, ki je zajela tudi pilotski projekt, katerega so izvedli na degradiranih območjih rudnika Trbovlje – Hrastnik in v Velenju. Gre za projekt plantaže hitro rastoče vrbe oziroma tako imenovane salix, ki izhaja iz Švedske, za potrebe pridobivanja lesne biomase, ob tem pa naj bi omenjena vrsta vrbe pripomogla tudi k hitrejši regeneraciji tal.

Predstavitveni del je zaključil direktor LEAD Andrej Gerjevič, ki se je dotaknil problematike ogrevanja večstanovanjskih stavb in potencialov za izvedbo projekta daljinskega ogrevanja na lesno biomaso. Kot ključni element smotrnosti projekta je navedel sanacijo energetsko potratnih objektov, kot največji problem pa je ob tem navedel razdrobljeno etažno lastništvo večstanovanjskih objektov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.