Nevladne in humanitarne organizacije skupaj v podporo solidarnosti

##IMAGE-3631407##
Slovenske nevladne in humanitarne organizacije, ki sodelujejo pri zagotavljanju pomoči beguncem, so v današnji skupni izjavi izrazile odločno podporo vrednotam solidarnosti, svobode, strpnosti in medsebojnega spoštovanja ob dogodkih v Parizu in še prej v Ankari, Bejrutu in drugod.
Kot so danes sporočili iz Sloge, platforme za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč, so se pod skupno izjavo poleg Sloge podpisali Amnesty International Slovenija, Društvo Ovca, Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo UP Jesenice, HUMANITAS Društvo za človekove pravice in človeku prijazne dejavnosti, Jezuitsko združenje za begunce Slovenije, Pravno-informacijski center nevladnih organizacij PIC, Slovenska filantropija, Slovenska fundacija za Unicef, Slovenska karitas, Zavod Krog, Zavod Povod, Zavod Voluntariat ter Združenje mladih, staršev in otrok Sezam.
Skupina nevladnih in humanitarnih organizacij je tudi izrazila globoko obžalovanje nad petkovim terorističnim dejanjem v Parizu in obsodila zavržni poboj nedolžnih ljudi ter ustvarjanje ozračja nezaupanja, sovraštva in strahu.
"Dogodek je in bo močno zaznamoval Francijo, Evropo, našo prihodnost. Predstavnice in predstavniki skupine nevladnih in humanitarnih organizacij podpiramo zaščito pravic posameznic in posameznikov do varnosti in svobode, vendar opozarjamo, da se prebivalci Evrope ne smemo ujeti v past sovraštva in strahu, ki nam je s takšnimi dejanji nastavljena. Ravno sedaj moramo še bolj odločno in trdno slediti temeljnim vrednotam EU, vrednotam solidarnosti, svobode, strpnosti in medsebojnega spoštovanja. Napadalci so izbrali prav cilje in kraje, kjer ljudje najrazličnejših barv, narodov ter veroizpovedi drug ob drugem uživajo svobodo v vsej njeni pojavnosti. Na grožnjo terorizma se je vedno treba odzvati odločno, a z najvišjo stopnjo upoštevanja človekovih pravic," so zapisali v skupni izjavi.
Opozorili so tudi, da terorizma ne smemo povezovati z begunci. "Ljudje iz Sirije, Iraka, Afganistana in drugih držav k nam prihajajo ravno zaradi brezumnosti nasilja, kot smo mu bili priča v Parizu; prav s tem in z vojno so bili soočeni v svojih državah ter pred tem bežijo. Države so obvezane, da v skladu z mednarodnim begunskim pravom zaščitijo ljudi, ki bežijo pred oboroženimi konflikti in preganjanjem."
Države na balkanski migracijski poti za več koordinacije in upočasnitev migrantskega toka
Predstavniki notranjih ministrstev držav na balkanski migracijski poti so se na današnjem sestanku na Brdu pri Kranju strinjali, da je treba začeti z upočasnjevanjem toka migracij, da bi preprečili preobremenitve držav. Zavzeli so se za boljši nadzor migracij z enotno metodo identifikacije in za kakovostno izmenjavo informacij.
Kot je po sestanku, ki so se ga udeležili tudi predstavniki Srbije, Makedonije in Grčije, povedala ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar, so se dogovorili za izboljšanje koordinacije, vključno z izmenjavo podatkov o številu migrantov, ki prehajajo meje, in o zasedenosti kapacitet. "Razmisliti velja tudi o enotni bazi podatkov, kar bo omogočilo boljše načrtovanje sprejema in nadaljnjih postopkov v naslednjih državah," je dejala ministrica.
Udeleženci so se strinjali, da je treba začeti z upočasnjevanjem toka migracij, da bi preprečili preobremenitve držav. Pogoj za to pa je povečanje kapacitet. "Skupen zaključek sestanka je, da je sodelovanje držav na tej zahodni balkanski poti izjemno pomembno, ker le tako lahko pridemo do vsebinskega upravljanja migracij," je izpostavila ministrica.
Dogovorili so se tudi, da bo v kratkem sledil sestanek generalnih direktorjev policij. Na njem bodo operacionalizirali danes dogovorjeno za boljšo koordinacijo in upravljanje migracijskih tokov z izboljšanjem operativnega sodelovanja in oblikovanjem enotnih postopkov registracije, katerega cilj je zagotavljanje varnosti držav na poti migracijskih tokov in ciljnih držav EU.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se