V spomin in opomin: 70 let od ustanovitve Gubčeve brigade



4. septembra 1942, dan po veliki paradi vseh partizanov, je bila na Trebelnem ustanovljena Gubčeva brigada. Osrednja slovesnost ob 70. obletnici ustanovitve bo jutri ob 11. uri pri lovski koči na Trebelnem. Slavnostni govornik bo predsednik države dr. Danilo Türk.
Kot so še sporočili iz občine Mokronog-Trebelno, je bila Gubčeva brigada ena prvih organiziranih brigad na Slovenskem in v začetku septembra 1942 se je prvič pokazalo, kako močna je pravzaprav partizanska vojska, saj je bila dan pred njeno ustanovitvijo na Trebelnem parada, ki se je je udeležilo 840 partizanov iz vse Slovenije. Ob ustanovitvi je štela 640 partizanov, po natanko 981 dneh je 9. maja 1945 v Ljubljano vkorakalo 456 borcev. Vmes se je v tej brigadi borilo več kot tri tisoč borcev in bork, dala je deset narodnih herojev, v njej je padlo 628 borcev in bork.
„Gubčeva brigada je bila sestavljena predvsem iz dolenjskega življa. Po svoje je bila nekaj posebnega, saj se je ukvarjala tudi s kulturo in drugimi dejavnostmi, ne le z borbenimi dejavnostmi. Sigurno pa je izkazovala pripadnost domovini, pripadnost slovenskemu življu in pa borila se je za pravično in socialno Slovenijo, ki jo danes še kako potrebujemo,“ o aktualnosti medvojne formacije pravi predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Trebnje Boštjan Sladič.
„Mokronog in Trebelno sta pustila pomemben pečat pri osvoboditvi slovenskega ozemlja in zato je prav, da spomin na te zgodovinske, prelomne dogodke ohranjamo. Tu mislim tako na tiste pred sedmimi desetletji, kot tiste pred dvema desetletjema med osamosvojitveno vojno za Slovenijo. Hvala vsem, ki s svojimi pohodi, prisotnostjo, organizacijo, izvedbo slovesnosti in drugimi spremljajočimi aktivnostmi, častijo spomin na velike dogodke, ki so zaznamovali novejšo in polpreteklo zgodovino občine Mokronog-Trebelno in s tem tudi države Slovenije,“ pa o vzporednicah med idejami Gubčeve brigade in današnje Slovenije razmišlja župan občine Mokronog-Trebelno Anton Maver.
Srečanje, s katerim bodo počastili tudi ustanovitvi Mokronoške čete in 12. brigade, pripravljajo Združenje borcev za vrednote NOB Trebnje, občinska organizacija združenja borcev za vrednote NOB Mokronog-Trebelno, Skupnost borcev Gubčeve brigade, Občina Mokronog-Trebelno in Mestna občina Ljubljana. Pred njim bodo tudi pohodi z Mirne, Slovenske vasi, Puščave in Ždinje vasi na Trebelno. Posebne delegacije bodo ob 10. uri položile venec pri spomeniku padlim domačinom v NOB pred občinsko stavbo v Mokronogu, ob pol enajstih pa še pri Repovi hiši v Mokronogu, kjer je bila ustanovljena 12. Brigada. V Osnovni šoli Mokronog pa bo med 8. in 11. uro na ogled stalna razstava 32 slik akademskega slikarja Borisa Kobeta z naslovom Po poteh Gubčeve brigade. Gre za edinstveno zbirko slik, ki prikazuje pot neke vojaške formacije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Boštjan Sladič o aktualnosti Gubčeve brigade danes