Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dars podrl Čateški dvor iz 17. stoletja, ZVKDS to dejanje obsodil


 J. A.
1. 3. 2012, 17.20
Posodobljeno
15. 03. 2012 · 11:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cateski_dvorec_pred.jpg
ZVKDS
Čateški dvor iz 17. stoletja pred posegom. (Foto: ZVKDS)
dvorec_po.jpg
ZVKDS
Čateški dvor po uničenju. (Foto: ZVKDS)

Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) je včeraj na Inšpektorat Republike Slovenije za kulturo in medije podal prijavo uničenja kulturne dediščine Čateški dvor, saj je po njihovi oceni Dars barbarsko uničil oziroma v celoti porušil dvorec iz 17. stoletja, ki ga je odlikoval predvsem kvaliteten in dobro ohranjen zgodnjebaročen lesen rezljan strop, so danes sporočili z omenjenega zavoda.

Na ZVKDS so ugotovili, da naj bi investitor lanskega julija sicer pridobil gradbeno dovoljenje (brez kulturnovarstvenih aktov ZVKDS), ni pa pridobil kulturnovarstvenega soglasja za odstranitev dediščine, kot ga predvideva zakonodaja.

"Ker o rušenju, ki naj bi ga investitor izvedel med 20. in 24. februarjem 2012, ZVKDS ni bil obveščen in seznanjen, posledično tudi ni mogel posega niti nadzorovati, kaj šele rešiti kvalitetne sestavine dvora, to pa so bili baročni portal na severni strani, stavbno pohištvo (zlasti vhodna vrata in vratni podboji) in še posebej leseni rezljan zgodnjebaročen strop iz 17. stoletja v skupni velikosti več kot 100 kvadratnih metrov," v sporočilu za javnost piše Damijana Slabe z ZVKDS.

Na zavodu ocenjujejo, da je Upravna enota Brežice gradbeno dovoljenje izdala v nasprotju z veljavnimi predpisi, ki določajo, da mora ZVKDS za vse posege v varovanih območjih (objekt se je nahajal znotraj širšega varovanega območja kulturnega spomenika Brežice – Mestno jedro) izdati soglasje.

Marjan Koler za Darsa navaja drugačen potek dogodkov:

"V fazi zbiranja soglasij smo 2. avgusta 2010 prejeli negativno mnenje s strani ZVKDS - Območna enota Novo mesto. Nato je bila pravočasno podana pritožba na Ministrstvo za kulturo," piše in dodaja, da je to ugotovilo, da noben prostorski akt ne predvideva obveznosti pridobitve kulturnovarstvenega soglasja za poseg v nepremičnino, na kateri stoji obravnavani objekt, da nepremičina nima statusa kulturne dediščine, s tem so vlogo za podajo soglasja k rušitvi zavrnili kot nepotrebno.

"Pri tem pa je potrebno pripomniti, da je predmetni sklep Ministrstva za kulturo (izdan dne 11.5.2011) prejel v vednost tudi ZVKDS – Območna enota Novo mesto in je torej v obdobju do rušitve imel dovolj časa, da bi se na sklep pritožil ali podal pobudo, da objekt prevzame in ga npr. renovira," poudari Koler.

V nadaljevanju pojasni, da so objekte odkupili za potrebe graditve avtoceste in da so rušenje petih objektov že januarja 2010 dogovorili in uskladili tudi z občino Brežice na skupnem sestanku. Doda, da Dars ni nikoli dobil uradne pobude s strani ZVKDS - Območna enota Novo mesto glede novih vsebin ter izpostavi, da so objekt odstranili na podlagi veljavnega gradbenega dovoljenja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.