Zares o korupciji na ribniški občini

##IMAGE-3385888##
Člana OO Zares Ribnica, občinska svetnika Andreja Škrabec in Janez Tanko, sta včeraj v skednju Škrabčeve domačije novinarjem predstavila ugotovitve komisije za preprečevanje korupcije glede sodelovanja občine Ribnica s podjetjem Tanko, d.o.o., iz Ribnice. V podjetju Tanko je bil namreč od leta 2001 pa do 12. januarja 2012 direktor in zastopnik podjetja Alojzij Levstek, brat svetnika in podžupana občine Ribnica, Vinka Levstka, kar pomeni, da je bil kršen 35. člen zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Kot je povedala Škrabčeva, je podjetje Tanko tretji največji prejemnik občinskih sredstev, pred njim sta samo Vrtec Ribnica in Komunalno podjetje Ribnica. Po podatkih Supervizorja je ribniško gradbeno podjetje, ki ima 12 zaposlenih, prejelo v letih poslovanja z občino Ribnica kar 4.880.000 evrov, od tega pa samo v letih, ko je bil brat direktorja podjetja svetnik oz. podžupan občine Ribnica, več kot 3 milijone evrov. Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je na podlagi podatkov v aplikaciji Supervizor identificirala sum kršitev določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, na podlagi česar je bil s strani KPK izveden uradni postopek ugotavljanja kršitev. Na podlagi pregledanega je KPK ugotovila, da je bilo do januarja 2012, odkar Alojzij Levstek, po vsej verjetnosti, kot je dejala Škrabčeva, zaradi uvedbe uradnega postopka s strani KPK ni več direktor in zastopnik podjetja, kršen zakon pri kar 18 sklenjenih poslih v vrednosti več kot 600.000 evrov. Pri nekaterih od teh poslov so bili sklenjeni tudi aneksi zaradi vključevanja protikorupcijske klavzule.
Kot je povedala Škrabčeva, ni nobenega dvoma, da so odgovorni vedeli, kaj počnejo in da so kljub protikorupcijski klavzuli zavestno kršili zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. KPK je na podlagi pregledanega dne 27. junija 2012 pozvala občino Ribnica, da te posle proglasi za nične. Na njihov poziv je občina Ribnica s podjetjem Tanko sklenila sporazum o ugotovitvi ničnosti in priznanju kondikcijskega zahtevka.
Je pa pri tem zanimivo dejstvo, kot je dejala Škrabčeva, da je dolg podjetja do občine enak kondikcijskemu zahtevku podjetja, kar pa dejansko pomeni, da sta se pobotala. Ker bo zaradi ugotovljene ničnosti občina morala plačati kazen, so bili oškodovani davkoplačevalci, KPK pa bo izvedla tudi prekrškovni postopek zoper odgovorne osebe.
»Pri večini del, ki jih je občina sklenila s podjetjem Tanko, ni šlo za urgentna dela, ampak za dela, ki se planirajo v naprej,« je povedala Škrabčeva in dodala, da je šlo v večini za pogodbe pod 40.000 evrov, zaradi česar lahko sklepajo bodisi, da so odgovorni na občini zavestno drobili naročila in se tako izognili javnim naročilom in s tem tudi možnosti, da bi lahko iz nabora ponudnikov izbirali najboljšega in najbolj ugodnega, ali pa, da nimajo znanja o gospodarnem in rentabilnem poslovanju v občini, kar posledično prizadene predvsem davkoplačevalce.
»Kot najbolj zavrženo dejanje pa se nam svetnikom zdi odnos župana in podžupana do svetnikov in prikrivanje informacij javnosti,« je poudarila. Škrabčeva je namreč kot svetnica 2-krat pisno zahtevala, da o končnih ugotovitvah KPK-ja takoj obvestijo vse svetnike. Kljub temu, da je prišel dokument na občino že 2. julija 2012, pa ga je dobila na vpogled šele januarja letos, ko je zahtevala od občine informacijo javnega značaja.
»Vinko Levstek ter župan Jože Levstek sta ravnala zavestno protizakonito, saj moramo svetniki poročati o morebitnih družinskih povezavah in navajati podjetja, s katerimi organ, v katerem delujemo kot funkcionarji, ne smemo poslovati,« je dejala Škrabčeva in dodala, da zakon o integriteti in preprečevanju korupcije ne predvideva prepoved poslovanja podjetjem, pri katerih je KPK ugotovila očitno kršitev zakona. To pa pomeni, da lahko sedaj, ko Alojzij Levstek uradno ni več direktor podjetja, je pa tam še vedno zaposlen, podjetje Tanko, katerega lastnik je Mirko Tanko, nemoteno posluje še naprej z občino Ribnica, saj sankcij v tem primeru ni.
V OO Zares Ribnica so se na podlagi ugotovitev KPK odločili, da bodo podali državni revizijski komisiji predlog za uvedbo prekrška za javna naročila, zelo verjetno pa je tudi, da bodo poslali pobudo za pregled poslovanja tudi na računsko sodišče.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se