Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V brežiškem sprejemnem centru sprejeli 250 tujcev


M. M.
18. 9. 2015, 14.25
Posodobljeno
03. 10. 2015 · 09:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dobova004_0002.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Mirovni inštitut se zavzema, da beguncem odpremo poti proti želeni destinaciji. (Foto: M. L., arhiv DL)
img_0003.jpg
J. A.
Sprejemni center v Brežicah danes dopoldne... (Foto: J. A.)
img_0016.jpg
J. A.
Foto. J. A.

"Danes do 14. ure smo v sprejemnem centru na Policijski postaji Brežice sprejeli 251 tujcev, ki so od včeraj zvečer na nedovoljen način prestopili državno mejo na območju policijskih postaj Brežice in Sevnica. V sprejemnem centru poteka evidentiranje tujcev in najava hrvaškim varnostnim organom za vrnitev na podlagi sporazuma o vračanju oseb med državama. Večinoma gre za domnevne državljane Sirije, Iraka in Afganistana, policisti pa so jih največ izsledili in prijeli v bližini mejnih prehodov Obrežje in Rigonce. Nihče od tujcev ni zaprosil za mednarodno zaščito v Republiki Sloveniji," je ravnokar sporočila predstavnica za odnose z javnostmi na PU Novo mesto Alenka Drenik.

Mirovni inštitut: Vlada naj vzpostavi koridor

Ob poznavanju vseh pravil evropske migracijske in azilne zakonodaje, Mirovni inštitut vlado poziva, da začasno suspendira izvajanje teh pravil, vključno z Dublinsko uredbo in sporazumi o vračanju, in nemudoma vzpostavi koridor. »Opozarjamo, da je trenutno na Hrvaškem prek 13.000 beguncev in prav vsi imajo namen prečkati Slovenijo,« so opozorili in nadaljevali: »Zaradi teh razmer slovenska policija, če bo hotela spoštovati vsa pravila, beguncev ne bo mogla vračati na Hrvaško, saj jih Hrvaška ne bo sprejemala, kar se je izkazalo že prvo noč ob prihodu prve večje skupine ljudi.

Jasno je tudi, da vsi ti ljudje ne bodo mogli niti hoteli ostati v Sloveniji in da bodo v vsakem primeru poskušali priti do svoje destinacije. Policija tolikšnega števila ljudi ne bo mogla evidentirati in obvladovati, saj za to ni ne kapacitet ne nastanitvenih zmožnosti. Nujno se je treba učiti iz izkušenj Grčije, Makedonije in Srbije – če bi npr. Srbija zaprla svoje meje, ko je na njeno ozemlje prišlo 9000 ljudi, bi bila danes, ob prihodu vsak dan novih ljudi, tam humanitarna katastrofa. Enako se lahko zgodi tudi na Hrvaškem, če svoje meje zapre Slovenija.

Opozarjamo, da evropski azilni/migracijski sistem ni bil narejen za masovne prihode in da njegova uporaba ni možna v teh razmerah. Zato mora vlada najti način, da uporabo teh pravil začasno suspendira in uvede način po vzoru Srbije – begunce naj evidentira, jih začasno namesti, da si opomorejo, potem pa naj jim brez omejitve gibanja omogoči prehod naprej.

Apeliramo tudi, naj vlada ne čaka na skupni evropski dogovor o tem vprašanju – begunci prihajajo danes in ukrepati je treba danes.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.