Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Svet24: S ponarejenim denarjem do rože


T. R., Svet24
4. 1. 2016, 16.20
Posodobljeno
28. 01. 2016 · 10:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

france_bozicnik.jpg
J. A., arhiv DL
France Božičnik (Foto: J. A., arhiv DL)

##IMAGE-3626097##

Pred ljubljansko okrožno sodnico je nedavno stopil Elvis Jusić, eden izmed domnevnih članov druščine, ki naj bi v improvizirani tiskarni v Krškem izdelala najmanj 432 ponarejenih bankovcev za 50 evrov. »Priznam krivdo za tri bankovce, ki sem jih zamenjal v klubu,« je izjavil obtoženi, doma iz Krškega. Ob tem je dodal, da se je zresnil in si našel službo. Na sodišče je prišel v spremstvu partnerice in njene nekajletne hčerke, vendar sta morali sodno dvorano po hitrem postopku zapustiti, saj sojenje v kazenskih zadevah lahko spremljajo le polnoletne osebe, danes poroča Svet24.

Jusić naj bi bil del druščine, ki je v promet spravila za vsaj 20.000 evrov ponarejenega denarja. France Božičnik, vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Novo mesto, je ob zaključku akcije povedal, da so s sodelovanjem ljubljanskih policistov in prikritimi preiskovalnimi ukrepi odkrili skupino devetih ponarejevalcev, ki je denar predvidoma od leta 2012 tiskala v hišni tiskarni v Krškem. Denar so spravljali v obtok predvsem na območju Ljubljane. Bankovce so unovčevali pri prodajalcih sadja in zelenjave, v cvetličarnah, pekarnah, gostinskih lokalih, pri plačevanju storitev taksistom, v trgovinah.

Ena izmed natakaric, ki je ugotovila, da v rokah drži ponarejeni bankovec, se je spomnila srečanja z nepridipravi. Ko je sprejela bankovec, je vrnila drobiž, potem pa slišala enega reči: »Ratalo je.« Ob pogledu na 50 evrov je ugotovila, »da gre za zelo slab ponaredek«.

Denar so tiskali z običajnim brizgalnim tiskalnikom Inkjet in na različne vrste papirja. Pozneje so dodali zaščitni element z običajnim gelom za lase, ki so ga mazali čez papir. Pri svojem početju pa so uporabljali šifre. Beseda majica naj bi pomenila tisoč ponarejenih evrov.

Nekateri izmed obtoženih so že priznali grehe. Za priznanje se je odločil Marko Agrež. Zanj je tožilka predlagala tri leta in en mesec zapora ter pet tisoč evrov denarne kazni. Z njenim predlogom leto in deset mesecev zapora, ki se naj izvrši v obliki dela v splošno korist, se je strinjal Jan Verščec. Poleg tega bo segel v žep in plačal tisoč evrov denarne kazni. Greha se je pokesala tudi Kaja Ostrž .


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.