Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Žužemberk kmalu bogatejši za nov večnamenski paviljon


Matic Brdnik, soorganizator dogodka EASA 013
19. 8. 2013, 11.20
Posodobljeno
20. 08. 2013 · 08:00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

paviljon.jpg
Večnamenski paviljon še dobiva dokončno podobo. (foto: J. A.)
pomol.jpg
Pomol ...
hisa.jpg
... in hiša na drevesu na Loki.

S sobotnim dogodkom se je v Žužemberku zaključilo dvotedensko mednarodno druženje mladih arhitektov, katerega najpomembnejši projekt je bil postavitev novega paviljona na Grajskem trgu starega mestnega jedra. Gradnja objekta se je začela v okviru 33. mednarodnega tabora EASA – European Architecture Student Assembly (Evropskega združenja študentov arhitekture), sicer pa je bil projekt predhodno zasnovan s pomočjo mednarodnega razpisa ter nato izbran v sodelovanju z občani Žužemberka. Tekom tabora, ki je potekal od 4. avgusta, je v mestu nastalo, v sklopu 29-ih delavnic, tudi nekaj manjših paviljonov, inštalacije, vizualne projekcije, teksti ter drugi izdelki, ki so razstavljeni na ogled po celotnem mestu Žužemberk. Med njimi so npr. tudi: hiška na drevesu, manjši betonski paviljon po vzoru slavne kapele bratov Klaus, pomol na reki Krki z mlinskim kolesom, atraktivna inštalacija iz tankih elastičnih lesenih desk, več manjših rečnih plovil ter nočna osvetlitev v mestu s pomočjo optičnih kablov.

Tabor EASA 2013, katerega nosilna tema oz. naslov je bil »Reaction« (Reakcija), je tokrat prvič potekal v Sloveniji. Na njem se je zbralo okoli 500 študentov arhitekture in oblikovanja iz kar 50 držav. Slovensko ekipo je zastopalo sedem študentov iz ljubljanske in mariborske fakultete za arhitekturo. Program tabora je vključeval razne praktične in teoretične delavnice ter predavanja arhitektov oz. drugih strokovnjakov na specifično temo. Namen projekta je bil, da s skupnimi močni ustvarijo pozitivne spremembe v mestu in se pri tem osredotočijo na lokalne ljudi, kulturo in znanje. V ta namen so študentje tesno sodelovali tudi s krajani, s katerimi so izmenjevali izkušnje ter se učili starih tradicij gradnje in oblikovanja predmetov kot tudi zanimivih lokalnih običajev. Delavnice so potekale skoraj vsak dan od zore do mraka. Udeleženci tabora pa so bili v tem času nastanjeni v žužemberški osnovni šoli.

Kot že omenjeno, pa je bil v okviru projekta predhodno razpisan tudi mednarodni natečaj za izgradnjo večnamenskega paviljona, na katerega se je prijavilo več kot 80 ekip iz celega sveta, izbor najboljše rešitve pa je potekal lokalno. Pred razpisom natečaja so organizatorji priredili delavnico v kateri so prebivalce vprašal kaj bi si želeli imeti na trgu, ki je bil včasih generator socialnega življenja, danes pa služi kot parkirišče ter občasni prostor za tržnico. Meščani so bili enotni, da si želijo pokrit ali vsaj delno pokrit prostor za sedenje, druženje in pogovarjanje. Ta naj bi omogočal tudi razne kulturne dogodke ter prodajo in promocijo lokalnih izdelkov. Paviljon je tako lociran na majhnem travniku med drevesi, kjer je nekoč stala po drugi svetovni vojni porušena cerkev sv. Jakoba.

EASA je največja neprofitna mreža študentov arhitekture v Evropi. Nastala je leta 1981 v angleškem Liverpoolu kot odgovor na takratno stanje družbe. Ustanovitelji so se želeli povezati s študenti iz drugih evropskih držav z izmenjavo izkušenj, kulture, idej in misli. S skupnimi močmi lokalnih prebivalcev so predlagali rešitve za razvoj okolja. Od takrat naprej se vsako leto v poletnih mesecih zbere okoli 500 študentov iz več kot 200 evropskih fakultet za arhitekturo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.