Znižali so komunalni prispevek




Mirnski občinski svetniki in svetnici so se včeraj sestali na 6. redni seji, na kateri so med drugim po skrajšanem postopku soglasno sprejeli predlog odloka o spremembah odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč za območje opremljanja v stanovanjski coni Roje IV, kjer bo po novem komunalni prispevek kar 22 odstotkov nižji.
Na območju omenjene soseske bo po načrtu skupaj 17 stanovanjskih hiš, do zdaj so prodali parcele za štiri objekte. Aprila letos sprejeti odlok je določal relativno visok komunalni prispevek, zato se je prodaja zemljišč ustavila, pojasnjuje Štefan Velečič, ki je v občinski upravi zadolžen za področje okolja in prostora.
Na podlagi pobud občanov so zato opravili izračune in izkazalo se je, da bi s približno 22-odstotnim znižanjem komunalnega prispevka povečali prihodke v proračun, nekaj občanom pa zagotovili zemljišča za gradnjo stanovanjskih hiš. »Za povprečno hišo, ki bo imela 200 kvadratnih metrov uporabne stanovanjske površine, bo bodoči investitor plačal približno 11 tisoč evrov komunalnega prispevka, medtem ko bi po prejšnjem odloku plačal približno 15 tisoč evrov,« pravi Velečič.
Občinski svet je včeraj potrdil tudi nove cene programov v vrtcu Deteljica pri osnovni šoli Mirna, ki je posledica nove ocene stroškov dela zaradi dogovora o ukrepih na področju stroškov dela in drugih ukrepov v javnem sektorju za leto 2016. Za prvo starostno obdobje bo tako od 1. januarja dalje nova cena 461,58 evra (0,35-odst. znižanje), za drugo starostno obdobje 337,56 evra (5,21-odst. povišanje) in za kombiniran oddelek 388,40 evra (1,12-odst. znižanje).
Podobno je občinski svet določil, da se vrednost točke za nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča poviša za 0,6 odstotka na 0,002187 evra na kvadratni meter, kar naj bi v proračun občine v letu 2016 glede na odločbe prineslo približno 142 tisoč evrov.
Na včerajšnji seji je bila na dnevnem redu tudi predstavitev projekta Mreža postajališč za avtodome, v katerem sodeluje že 51 slovenskih občin, nosilna občina projekta pa je občina Mirna. Kot je med drugim povedala koordinatorka projekta Petra Krnc, so letos oblikovali celostno grafično podobo in vzpostavili spletno stran, hkrati pa obiskali 109 mikrolokacij v vseh partnerskih občinah in pripravili analizo stanja. »Pripravili smo opis mikrolokacij, prednosti in slabosti ter predlagali rešitve, da bi v lokalnih skupnosti, skladno s smernicami mreže, do konca leta 2018 dobili vsaj eno postajališče za avtodome,« razlaga.
Medtem so pripravili tudi anekse k obstoječim pogodbam, s katerimi bodo vzpostavili temelje za sodelovanje v prihodnjem letu, ko si želijo, da bi tiste občine, ki že imajo možnost, pristopile k izdelavi projektne dokumentacije, hkrati bodo mrežo postajališč oz. Slovenijo kot popotnikom z avtodomi prijazno destinacijo promovirali na evropskih sejmih.
Sicer so se na včerajšnji seji mirnski občinski svetniki in svetnici seznanili tudi z delom nadzornega odbora ter, podobno kot v Trebnjem, sprejeli pravilnik o podeljevanju priznanja Športnik leta v občinah Trebnje in Mirna, s katerim se krog športnikov, ki se jim določena vrsta priznanja lahko podeli, razširi.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Štefan Velečič o nižjem komunalnem prispevku za Roje IV