V Posavju inovativna sončna elektrarna


Župan občine Brežice Ivan Molan se je z veseljem udeležil predstavitve podjetniškega podviga in predaje v namen največje sončne elektrarne s sledilnim sistemom v Sloveniji pri Ključavničarstvu Deržič na Velikem Obrežu. Družinsko podjetje, ki se ukvarja s proizvodnjo vrat, je razvilo sončno elektrarno s premičnimi fotonapetostnimi moduli, ki zagotavljajo do 35% višjo proizvodnjo od statičnih sistemov.
V sklopu prireditve, kjer so predstavili razvoj ideje in postopek izdelave dvoosnega sledilnika soncu je podjetje Deržič prejelo tudi certifikat ISO 9001 - mednarodni standard za vodenje kakovosti, kar dokazuje predanost podjetja k zagotavljanju najvišje kakovosti izdelkov. Župan Ivan Molan je čestital ustanovitelju in direktorju podjetja Rudolfu Deržiču za obe pomembni pridobitvi in podjetniški pogum v današnjih časih, polnih izzivov.
Podjetje Deržič je dokumentacijo za izvedbo sončne elektrarne uredilo v štirih mesecih - statični del sončnih modulov se nahaja na strehi obrata, na zemljišču ob obratu pa so postavljeni dvoosni sončni moduli. V času poskusnega obratovanja so analize pokazale, da je učinkovitost modulov, ki sledijo soncu, pri pridobivanju električne energije do 35% večja kot pri statičnem sistemu modulov.
Podjetje v prihodnje načrtuje postavitev sončne elektrarne na področju saniranih deponij, kajti njihov proizvod – na plavajoči podstavek pritrjeni dvoosni sledilnik sonca - omogoča postavitev sončnih elektrarn tudi na neutrjena zemljišča, kot so zaprta odlagališča odpadkov.
Uradne predaje sončne elektrarne v namen so se udeležili poslovni partnerji iz Slovenije in tujine, poslanec v DZ in nekdanji minister za gospodarstvo mag. Andrej Vizjak, sokrajani in prijatelji ter vsi, ki jih zanima sistem sončnih elektrarn.
O dvoosnem sledilniku sonca
Dvoosni sledilnik sonca je naprava, ki omogoča horizontalno in vertikalno sledenje soncu. Na ta način so sončne celice vedno obrnjene proti soncu in fotonapetnostni moduli prejmejo več energije, ker sončni žarki padajo pravokotno na njihovo površino. S tem zagotovimo idealno sledenje soncu, kar poveča proizvodnjo električne energije do 35 % glede na statične postavitve sončnih elektrarn.
O sončni elektrarni
Na strehi proizvodnega objekta je 648 modulov. Moč te elektrarne je 155 kW. Na zemljišče je postavljenih 90 sledilnikov na katerih je 1800 modulov. Gre za elektrarno z močjo 580 kW. Ocenjujejo, da bo na leto proizvedene 750 MWh električne energije - pomeni, da bi lahko oskrbeli 180 povprečnih štiri članskih slovenskih družin, saj po podatkih statističnega urada takšna družina porabi 4000 kWh električne energije na leto.
»Čisti« vir energije
Po mnenju podjetja Deržič je zelo pomemben vidik sončne elektrarne, da ne onesnažuje okolja, saj ga ne obremenjuje z izpusti CO2. Zavedajo se namreč, da je potrebno z okoljem skrbno ravnati in ga varovati. S proizvodnjo 1 kWh EE s pomočjo sončne energije prihranimo 0,6 kg emisije CO2, kar pomeni, da bodo s pomočjo sončne elektrarne prihranili 1250 ton CO2 na leto. Za primerjavo - drevo v svojem življenju veže približno 1 tono CO2.
Raziskovalni namen elektrarne
V podjetju poudarjajo, da so elektrarno postavili tudi v raziskovalne namene. Na enega izmed sledilnikov so postavili senzorje s katerimi spremljajo temperaturo, hitrost vetra in moč sončnega sevanja. Z vsemi inverteji imajo povezavo, preko katere lahko na svetovnem spletu vsak trenutek opazujejo delovanje elektrarne.
Prvi pomembni podatki, ki jih dobijo na osnovi programa je pridobljena električna energija po posameznem dnevu. Celotni sistem so vzpostavili 10. maja in od takrat spremljajo proizvodnjo. Na idealen dan (veliko sonca) so proizvedli čez 4500 kWh EE.
Vir:
podjetje Ključavničarstvo Deržič, zanj Anja Deržič
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
