Še referendum o selitvi sedeža šmarješke občine

V nedeljo bodo občani Občine Šmarješke Toplice poleg o treh državnozborskih referendumih odločali še o enem – o morebitni selitvi sedeža občine iz Šmarjete v Šmarješke Toplice.

Ta želja ni nova in je bila v petletnem obstoju občine že nekajkrat izražena, a do odločanja na referendumu do zdaj ni prišlo. Tokratni svetovalni referendum razpisuje občina Šmarješke Toplice na osnovi zahteve pobudnikov iz Bele Cerkve, ki so pridobili tudi podpise občanov. Kot so zagovorniki povedali na dopoldanski novinarski konferenci, je bilo že pred referendumom leta 2006, ko so potekali pogovori o ustanovitvi nove občine, razni dogovori, da bo sedež nove občine le začasno v Šmarjeti, največ dve leti, potem pa bo v Šmarjeških Toplicah.
»A po nekaj letih zapisnikov tega dogovora ni mogoče najti, kar je zgovorno in nekaterim očitno odgovarja,« pravi glavni pobudnik za selitev Ivan Bregar in skupaj s somišljeniki spominja na bilten Postanimo gospodarji na svojem, ki sta ga leta 2006 izdali obe takratni KS Bela Cerkev in Šmarjeta in v njem to piše. Zagovorniki selitve sedeža trdijo, da je treba spoštovati in uresničiti obljube, sicer pa bi ta sprememba za občino pomenila le pridobitve. Sedanji prostori v družbenem domu v Šmarjeti, pravijo, so neprimerni za nudenje kakovstnih uslug strankam, v tej stavbi potrebuje dodatne prostore za zobozdravniško in lekarniško dejavnosti, v dvorani so nemogoči pogoji za delovanje občinskega sveta, poleg tega jih nekatera društva celo hočejo nazaj oz. zaračunavati najemnino.

Kot je na novinarski konferenci povedala tudi županja Bernardka Krnc, podpira selitev in sploh referendum, saj je prav, da ljudje dobijo možnost odločati o tej stvari. »Če bodo za, bo občinska uprava takoj pristopila k ustvarjanju pogojev na novi lokaciji v Šmarjeških Toplicah in sicer pri Prinovcu,« je povedala. Imajo že tudi ponujeno možnost javno-zasebnega partnerstva. »V vsakem primeru bomo spoštovali voljo ljudi,« je poudarila.
Nasprotniki selitve sedeža občine, ki jih v imenu skupine za ustanovitev občine zastopa Peter Selak, vidijo kup argumentov proti. Menijo, da bi s spremembo sedeža le izgubili, pridobili prav nič. Kot glavni vidik izpostavljajo ekonomskega, saj bi selitev sedeža občine gotovo veliko stala in na ta račun ne bi bilo zgrajene dosti prepotrebne infrastrukture v občini: od zagotovitve pitne vode, ureditve kanalizacije, cest… Tudi dograditev vrtca in šole sta prepotrebna. Omenjajo tudi geografske in zgodovinske razloge proti - z združitvijo bivših KS Bela Cerkev in Šmarjeta se je pokazalo, da je Šmarjeta v samem geometrijskem središču občine, je pa tudi veliko starejša od Šmarjeških Toplic, ki so bile v današnji podobi ustanovljene pred 26 leti, Šmarjeta pa se kot kraj prvič omenja med 12. in 13. stol. Ne gre pozabiti tudi dejstva, pravijo, da so ljudje pred petimi leti na referendumu odgovarjali na vprašanje, ali ste za ustanovitev Občine Šmarješke Toplice s sedežem v Šmarjeti, navedbe o obljubah selitve sedeža pa so lažne, pravijo.
Več o tej temi v četrtkovem Dolenjskem listu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se