Novomeščanom tokrat levji delež

##IMAGE-3291549##
Novomeška občina bo v letih 2010 in 2011 za gradnjo 5,5 milijona evrov vredne kanalizacije Birčna vas- Stranska vas iz evropskega strukturnega sklada prejela 2,7 milijona evrov pomoči. Gre za najvišji znesek, ki ga bo v okviru 5. javnega razpisa za regionalna razvoja sredstva dobila katera od 20 občin jugovzhodne razvojne regije, v katero bo prek tokratnega razpisa sicer prišlo nekaj prek 19 milijonov evrov.
A ne le novomeška, sodeč po seznamu prednostnih projektov, bodo bolj kot ob prvih štirih javnih razpisih tokrat zadovoljne tudi ostale občine dolenjske subregije. Te si bodo namreč razdelile skoraj polovico vseh regijskih sredstev, kar je občutno več kot ob prejšnjih razpisih, ko je dolenjskim občinam pripadlo le okoli 40 odst. regijske pogače.
Spremenjeno razmerje, ki so si ga Dolenjci lahko privoščili, ker zaradi dejstva, da imajo po ustanovitvi novih občin v svetu regije štiri glasove več kot prej in s tem absolutno večino, je seveda sprožilo val negodovanja pri županih ostalih občin, o čemer smo pisali v prejšnji številki Dolenjskega lista.
Kočevski župan Janko Veber je Razvojni center Novo mesto, ki je pripravil predlog seznama sofinanciranih projektov, tako obtožil nestrokovnega in pristranskega dela, župani belokranjskih občin pa so sploh glasovali proti predlaganemu seznamu. Direktorica Razvojnega centa Mojca Špec Potočar in novomeški župan Alojzij Muhič očitke o pristranskem delu Razvojnega centra zavračata.
“Dejstvo je, da so tisti, ki so v prejšnjih letih prejeli največ regionalnih razvojnih sredstev, zdaj najbolj glasni,” pravi Muhič. Po podatkih, s katerimi je postregla Špec Potočarjeva, je kočevska občina iz prvih štirih javnih razpisov tako dobila skoraj 4 milijone evrov pomoči, kar je največ med vsemi občinami razvojne regije, novomeška pa 1,6 milijona, s čimer se med občinami uvršča na sedmo mesto.
Še bolj zgovoren je podatek, da je novomeška občina iz naslova regionalnih razvojnih sredstev na prebivalca dobila vsega 44 evrov, kar je daleč najmanj med vsemi občinami. Že predzadnja, občina Trebnje, je na prebivalca dobila nekaj prek 80 evrov, najuspešnejša v tej kategoriji, občina Loški Potok, pa kar 875 evrov na prebivalca.
“Zato ni čudno, da so dolenjske občine predlagale, da je treba te razlike zmanjšati,” je še poudaril Muhič. V okviru prvih petih javnih razpisov za sofinanciranje regijskih razvojnih projektov je bilo oz. še bo skupaj razdeljenih okoli 43 milijonov evrov.
Za šesti, zadnji, javni razpis bo tako ostalo še okoli 8 milijonov, na katere bodo občine lahko računale v letih 2012 in 2013. Kot je povedal novomeški župan Muhič, bo dolenjska prestolnica na tem razpisu najverjetneje kandidirala s projektom arheološki park Marof. Kako uspešna bo pri tem, seveda še ni znano, možnosti za uspeh pa se ne zdijo slabe.
Kot je namreč povedala Špec Potočarjeva, bodo pri zadnjem razpisu v poštev najverjetneje prišli le še projekti s področja sociale in turizma, pri čemer bo po njenih besedah glavna prednost novomeškega projekta njegova vsebina oz. to, da bi šlo “pri arheološkem parku Marof za projekt svetovnega pomena.”
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se