Molan: Počutimo se izigrane


S temi besedami se je brežiški župan Ivan Molan na današnji seji odbora za hidroelektrarne na spodnji Savi v Krškem odzval na nekatera nova dejstva, ki za brežiško občino in njene prebivalce prav gotovo niso razveseljiva. Ne samo, da je usoda hidroelektrarne Mokrice in s tem tudi poplavne varnosti vasi Loče, Mihalovec in Rigonce zaenkrat še pod velikim vprašajem, negotova je tudi gradnja brežiške obvoznice. Prometno ministrstvo namreč pobude ni vložilo na okoljsko ministrstvo, čeprav je bil prav to eden izmed pogojev, da so brežiški svetniki nedavno dali svoje soglasje k državnemu prostorskemu načrtu za brežiško hidroelektrarno.
Med postopkom javne razgrnitve DPN za HE Brežice so bili zelo glasni prebivalci Krške vasi, ki je bila ob septembrskih poplavah dobesedno pod vodo. Kot najboljša rešitev za poplavno varnost omenjene vasi se je tedaj omenjalo poglabljanje struge reke Save od brežiške proti mokriški hidroelektrarni, ki pa je sedaj postavljeno pod vprašaj, saj ji nasprotujejo naravovarstveniki.
"Problemi so večji, kot smo menili na začetku, zato je za HE Mokrice trenutno nemogoče postaviti terminski načrt, ki bi bil vsaj približno zanesljiv," je bil danes pri vprašanju začetka gradnje zadnje v nizu hidroelektrarn na spodnji Savi precej pesimističen Cveto Kosec iz gospodarskega ministrstva.
Zatika se namreč pri številnih odprtih vprašanjih, povezanih s sosednjo Hrvaško, od uskladitve osnovnih vodarskih podatkov, ki se na obeh straneh meje razlikujejo, do razdelitve skupnega energetskega potenciala Save na mejnem odseku in ukrepov plovnosti ter poplavne varnosti.
Pesimizem odgovornih v državi pa na srečo še ni prevzel direktorja družbe Hidroelektrarne na spodnji Savi (HESS) Bogdana Barbiča. Kot poudarja, ima HESS namreč podpisano koncesijsko pogodbo, po kateri so obvezani mokriško hidroeletrarno zgraditi tako, da bo energetsko optimalno izkoriščena, hkrati pa morajo upoštevati tudi ustrezne omejitvene ukrepe, ki se tičejo narave.
"Ključen problem je, da se na okoljskem ministrstvu ne ve, kdo je odgovoren, da se omenjeni problemi razrešijo. To niso problemi od včeraj, ampak so stari že nekaj let, zato zahtevamo, da se določi oseba z imenom in priimkom, ki bo te probleme razrešila."
Gradnja HE Mokrice, v katero je HESS doslej vložil že nekaj milijonov evrov za raziskave in idejni projekt, je tako po besedah Barbiča izvedljiva, vendar pa bodo morali odgovorni na okoljskem ministrstvu krepko zavihati rokave. Ali bodo to tudi dejansko storili, pa je že drugo vprašanje, saj v zadnjih letih predvsem na področju doseganja soglasja s Hrvaško, ni bilo narejenega praktično nobenega premika.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se