Gospodarstveniki opozarjajo na nujnost pravočasne izgradnje verige hidroelektrarn

##IMAGE-3482852##
Znano je, da projekt izgradnje verige hidroelektrarn na spodnji Savi zamuja, na kar so že večkrat opozorile različne institucije in posamezniki v Posavju, na zadnji seji pa so o tem govorili tudi člani Gospodarske zbornice Slovenije (GZS)- Območne zbornice Posavje.
Gospodarstveniki opozarjajo, da so doslej za to naložbo porabili več kot 360 milijonov evrov in da ni zanemarljivo dejstvo, da je v projektu sodelovalo več kot 100 domačih podjetij (delež slovenskih podjetij s področja gradbeništva, projektive ter dobaviteljev elektro in strojne opreme presega 90 odst. celotne investicije). Celotna veriga obsega še izgradnjo HE Brežice in Mokrice, kar bi v naslednjih petih letih omogočilo dodatni investicijski potencial v višini 350 milijonov evrov in do leta 2015 zagotovilo preko 2000 delovnih mest, pretežno v gradbeništvu, elektro in strojni industriji, Posavju pa zagotovilo zaščito proti poplavam.
Zamujeni čas bi lahko še nadoknadili
»Pri tem gre posebej poudariti sinergijske učinke celotne verige v primeru gradnje po načrtovanem terminskem planu, ki zamuja in že ogroža projekt, vendar bi se v primeru pripravljenosti intenziviranja (so)delovanja ministrstva za okolje in prostor, zamujeni čas dal še nadoknaditi. Razprava je pokazala, da GZS in Območna zbornica Posavje- Krško v celoti podpirata prizadevanja Odbora za hidroelektrarne na spodnji Savi, da se veriga dokonča v predvidenih zakonskih rokih in da slovensko gospodarstvo nujno potrebuje projekte, ki bi mu pomagali pri okrevanju, izhodu iz negotovosti in nadaljnji rasti, na glede na to, katera slovenska podjetja bodo v prihodnje sodelovala v projektu izgradnje verige hidroelektrarn,« je v sporočilu za javnost zapisal direktor posavske območne zbornice Darko Gorišek in dodal: »Žal na tem projektu, pa tudi pri večini projektih drugod po Sloveniji, prevladuje narobe svet, ko investitor moleduje in roti upravne organe, da se pravočasno zagotovijo vsi potrebni pogoji, ki bi omogočili zaključek izgradnje verige HE na spodnji Savi v zakonsko predpisanem roku, tj. do leta 2015 oz. najkasneje do leta 2016, kar bi bilo še sprejemljivo.«
Ob tem gospodarstveniki še opozarjajo, da -v kolikor se bodo zamude nadaljevale- grozi nepopravljiva gospodarska škoda, propad oz. osiromašenje nekaterih slovenskih podjetij in nadaljnje povečanje brezposelnosti.
»Sedanja uigranost ekip izvajalcev, kot so gradbeniki, inštalaterji, montažerji, vzdrževalci in drugi, omogoča izvedbo projekta v začrtanih rokih v primeru, da se ekipe selijo dol vodno. Z dokončanjem verige na spodnji Savi v še sprejemljivem roku pa je pred slovensko družbo in slovenskim gospodarstvom nov izziv, to je veriga hidroelektrarn na srednji Savi, kamor se lahko preselijo uigrane ekipe izvajalcev. Slednje bi slovenski družbi kot celoti doprineslo dodatne pozitivne učinke na srednji rok, saj bi v nadaljnjih 15 letih ohranili dosedanja delovna mesta, povečali bi delež obnovljivih virov energije po konkurenčni ceni, slovenskemu gospodarstvu pa omogočili ohranjanje kondicije in dobre reference v prihodnjih skupnih nastopanjih na tujih trgih pri sorodnih projektih,« so še zapisali v sporočilu za javnost.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se