Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Studio D: Knafelj glede Novolesa računa na državo


dolenjski-list
Ba. B.
27. 5. 2011, 15.45
Posodobljeno
06. 06. 2011 · 19:11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

novoles.jpg
arhiv DL
Kaj bo zraslo na pogorišču Novolesa? (Foto: arhiv DL)

##IMAGE-3465670##

Po včerajšnji vesti, da Novoles vendar odhaja v stečaj, se zastavlja vprašanje glede pomoči delavcem, ki bodo ostali na cesti. V občini so za takšne primere pripravili enkratno socialno pomoč v znesku 150 evrov. Glede novih delovnih mest župan Knafelj računa na državo, na katero se občina sicer še ni obrnila. Direktor GG-ja Kastelic po drugi strani pravi, da bo moralo njegovo podjetje „nastalo situacijo nekako prebrodit“, glede državne pomoči pa meni, da „ne gre biti preveč optimističen.“

„V Novolesu, ki je glavni delodajalec v občini, je zaposlenih 130 naših občanov. Izguba teh delovnih mest je za Stražo nedvomno velik minus,“ pravi župan Straže Alojz Knafelj. Za odpuščene delavce so med drugim pripravili enkratno socialno pomoč: „Višina je 150 evrov, s čimer naj bi omilili najhujše trenutke. Tudi pogoje za dostop do tega denarja smo do neke mere omilili.“ V občini ustanavljajo še sklad za štipendiranje, povečujejo pa tudi sredstva na postavkah občinskega proračuna, ki so namenjene subvencioniranju stanarin.

Občina Dolenjske Toplice, v kateri Novoles reže kruh 87-tim ljudem, na stečaj ni bila pripravljena. „Imamo nekaj sredstev, namenjenih za socialo. Junija pripravljamo nekakšen mini rebalans proračuna in takrat bomo zagotovo našli primerno vsoto tudi za odpuščene Novolesove delavce,“ pravi tamkajšnji župan Jože Muhič.

Pomaga naj država

Ko je v Črnomlju izbruhnila socialna bomba zaradi Secopa, so iz občinskih in državnih pisarn prihajale tolažilne besede zaradi programa Pokolpja, ki naj bi bo vsaj del ljudi rešil najhujšega. Kaj takšnega v Straži ni pričakovati: „Občina kot taka nima nekega konkretnega programa, niti nima zakonskih osnov, da jih sproži. Pričakujemo reakcijo države,“ pravi Knafelj in nadaljuje, da bi se lahko primerjali z ljudmi s Šaleške doline, kjer je država za 30 delovnih mest dala 8 milijonov evrov. „Zato računam, da bo dala denar tudi tistim organizacijam, ki bodo delovale na pogorišču zdajšnjega Novolesa.“

Na vprašanje, če so pristojne že obvestili o spremembi okoliščin v Novolesu oziroma že prosili za kakšno pomoč, Knafelj odgovarja, da za zdaj ne.

Kolegi s Studia D so pripravili tudi pogovor z direktorjem GG-ja, solastnika Novolesa, Andrejem Kastelicem, ki je povedal, da bo stečaj vsekakor vplival tudi na GG. „Menimo, da je v Novolesu glede na stanje, ki ga kolikor toliko poznamo, nekaj takšnih sredin, ki bi lahko zdravo delale naprej.“ Kastelic dodaja, da Novoles v takšni obliki, kot je bil, ni imel nobene možnosti preživetja.

Glede pomoči države meni, da razlogov za optimizem ni. „Vendar glede na zadnje situacije menim, da bodo toliko modri, da bodo prisluhnili tudi nekim zametkom nekih jeder s svojo podporo. Menim, da možnosti na tem segmentu vsekakor so,“ sklene Kastelic.

alojz_knafelj.mp3

Alojz Knafelj na Studiu D

andrej_kastelic.mp3

Andrej Kastelic na Studiu D


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.