Siemens s 3D tiskanjem naredil del za NEK



Udeleženci že 10. strateške energetske konference En.odmev 017 v organizaciji Energetike.NET so imeli edinstveno priložnost prisostvovati premierni predstavitvi inovacije Siemensa – s 3D tiskanjem so naredili impeler za vodno črpalko, ki je že vgrajen v Jedrski elektrarni Krško (NEK). Siemensovi predstavitvi je sledilo navdihujoče predavanje Andyja Baynesa, vodjo energetike pri Googlovem energetskem start upu, iz tujine pa je na En.odmev pripotoval tudi Christo Balinow, InnoEnergy.
Siemens je decembra lani z NEK podpisal memorandum o sodelovanju za pilotni projekt vgradnje kosa, narejenega s pomočjo 3D tiskanja. Sledila je izbira kosa za obdelavo – odločili so se za impeler za vodno črpalko, ki je v stalnem pogonu.
»Siemens je z reverznim inženiringom prišel do digitalnega dvojčka, sprintal testni kos, ga predelal in pridobil kup certifikatov,« je dejal Aleš Prešern iz Siemensa in dodal, da so morali dokazati, da je ta material boljši od prejšnjega. Originalni impeler je sicer delal od začetka delovanja elektrarne leta 1981. Novi del, narejen s pomočjo 3D tiskanja, deluje od januarja letos in se na približno 27 minut vključi za pet minut.
»Če je bilo to možno narediti na tako zahtevni lokaciji, kot je jedrska elektrarna, ni več nobenih ovir, da bi ta tehnologija prišla še drugam,« je prepričan Prešern, ki pravi, da gre za prvo takšno aplikacijo na svetu. Pri projektu je sodelovala tudi ljubljanska Fakulteta za strojništvo.
Andy Baynes iz podjetja Nest Labs je glede digitalizacije energetskega sektorja dejal, da so lahko IT podjetja konkurenca tradicionalnim energetskim družbam. Poudaril je tudi, da je energetski sektor v tranziciji – prehaja od velikih elektrarn na manjšo, domačo proizvodnjo, pri čemer je poudarek na odjemalcu, na stranki.
Christo Balinow iz največjega evropskega energetskega pospeševalnika InnoEnergy se je v svoji predstavitvi osredotočil bolj na inovacije. Njegovo ključno sporočilo je bilo, da lahko energetski sektor doseže neverjetne stvari šele, ko stopi preko meje cone udobja. Energetski sektor se sooča z velikimi spremembami, inovacije pa so eden od načinov, kako se lahko tem spremembam prilagaja. Balinow je poudaril, da nas je minula finančna kriza streznila in ponovno postavila na realna tla, saj so številna energetska podjetja čez noč doživela poslovni šok: »Sedaj je čas, da se pripravimo na tovrstna obdobja krize in prav tu so inovacije ključne. Pa ne le inovacije, ki temeljijo na obstoječih tehnologijah, pač pa tudi novi izumi«.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
