Romsko društvo Romano veseli z okroglo mizo v okviru operacije Rob umetnosti





Operacija Rob umetnosti razvija usposabljanja s področja kulture, ki pripadnikom romske skupnosti in priseljencem (narodov bivše SFRJ) omogočajo razvoj kompetenc za večjo zaposljivost, zaposlenost in socialno vključenost. V obdobju od oktobra 2021 do danes je društvo izvedlo 4 cikle usposabljanj po 48 ur, v katere se je vključilo preko 50 posameznikov in posameznic.
Biti Rom ne pomeni zapirati se v svojo skupnost
Za Romsko društvo Romano veseli, ki izvaja operacijo na območju JV Slovenije, Rob umetnosti pomeni tudi novo zaposlitev za pripadnico romske skupnosti za polni delovni čas na delovnem mestu koordinator operacije. V okviru operacije je društvo zaposlilo še pomočnika koordinatorja.
Koordinatorka operacije Milena Tudija je v uvodu povedala, da Romsko društvo Romano veseli vztrajno deluje že 17 let, 6 let pa ima tudi status delovanja v javnem interesu na področju kulture. Sredstva za izvajanje operacije Rob umetnosti je društvo pridobilo na javnem razpisu Ministrstva za kulturo in se financira iz sredstev Republike Slovenije in iz Evropske unije, iz Evropskega socialnega sklada. Romom je sporočila, da biti Rom ne pomeni zapirati se v svojo skupnost. Romi naj sodelujejo tudi z drugimi narodi in se učijo drug od drugega kako biti uspešen in napredovati v življenju.
Od oktobra 2021 do marca preko 50 aktivno vključenih
Novembra lani so v Novem mestu in Črnomlju udeleženci osvajali znanja filmske improvizacije. Decembra lani je v Trebanjskem Vejarju potekalo usposabljanje iz Gledališke improvizacije. Od januarja do 11. marca letos pa je v Novem mestu potekalo usposabljanje pod naslovom Besedni umetniški izraz skozi kompleksnost družbe in kulture. Usposabljanja so vodili mentorji Tomaž Pavkovič - pedagog, montažer, snemalec, mag. Vesna Andjelković – akademska igralka in pedagoginja in Emilija Skrt - sociologinja, mentorica gledališča zatiranih, trenerka, ki je tudi moderirala okroglo mizo.
Tretji, vsebinsko drugačen sklop usposabljanj bodo v društvu Romano veseli začeli izvajati aprila in bo trajal do poletja. Tema bo združevanje stare kulturno zaznamovane reciklažne gradnje objektov in sodobnega načina gradnje z naravno gradnjo in »nadcikliranjem«. Povabilo k udeležbi je podal Niko Okorn, sodelavec Romano veseli.
Na okrogli mizi je nastopila dr. Sabina Zorčič z Inštituta za narodnostna vprašanja, ki je predstavila pomen jezika in šolanja v romski skupnosti. Predstavnica Urada vlade Republike Slovenije za narodnosti Maja Mamlić je predstavila novo sprejeti program ukrepov za Rome za obdobje 2021-2030, s poudarki na ukrepih s področja kulture in zaposlovanja.
V razpravo so se aktivno vključevalitudi preostali gosti, Tadeja Arkar, predstavnica Razvojno izobraževalnega centra Novo mesto na temo pomembnosti izobraževanja pri zaposlovanju in razvoju in gostja iz Društva za razvoj prostovoljnega dela, Milica Tanasković, ki je predstavila programe »Vamo tamo s tabo«. Svoje razmišljanje je predstavil tudi Sandi Horvat, predstavnik Romskega akademskega kluba in sodelavec RTV SLO.
Udeleženci usposabljanj so prejeli potrdila o opravljenem usposabljanju. Na okrogli mizi so sodelovali s svojimi umetniškimi izdelki, nastali poezijo, in prozo, izdelanimi panoji in asociacijami. Čeprav je pot do zaposlitve morda dolga, pa je zaposljivost z vsakim pridobljenim znanjem večja. Ker vztrajnega čaka nagrada, je danes 23 udeležencev prejelo potrdilo o opravljenem usposabljanju iz besedne umetnosti in 28 udeležencev zahvalo za sodelovanje. Svoje vtise z usposabljanja so prelili v rime.
Lepo ni slabo.
Čudovito – plemenito.
Dobro – modro.
Zabavno in javno.
Slabo ni lepo.
Hitro mine čas,
ko govorimo na glas.
(…)
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se