Previdno pri mleku iz mlekomatov. ZPS preverila tudi Trebnje in Brežice


Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v testu surovega mleka iz 22 mlekomatov po državi ugotovila, da se tri kmetije lahko pohvalijo z zelo dobrim mlekom (med njimi je tudi kmetija Marn, ki ima mlekomat pri trebanjskem Mercatorju) in tri z zelo slabim. Med 22 mlekomati po državi so preverili tudi brežiškega, a natančnejših podatkov o oceni mlekomata kmetije Franko pri Intermarketu niso podali. ZPS potrošnikom svetuje, da mleko iz mlekomatov pred uporabo toplotno obdelajo, hkrati pa poziva državo k zakonski ureditvi prodaje surovega mleka.
Kot je na današnji novinarski konferenci ZPS v Ljubljani pojasnila Tanja Pajk Žontar, se pri prodaji surovega mleka porajajo pomisleki z vidika kakovosti in varnosti, kar je potrdil tudi nedavno opravljeni test.
"Surovo mleko je treba prekuhati oz. toplotno obdelati, če želimo, da je varno," je poudarila in dodala, da bi morali imeti vsi mlekomati napis, da je treba mleko prekuhati.
Na testu so preverjali več parametrov in ugotovili, da so pomanjkljivosti med t.i. fizikalno-kemijskimi lastnostmi redke (vsebnost maščob in beljakovin na kmetijah dobro obvladujejo), večinoma je bila ustrezna tudi temperatura mleka pri točenju.
Več pomanjkljivosti pa so odkrili pri izpolnjevanju mikrobioloških meril (preverjali so število somatskih celic, skupno število mikroorganizmom, število enterobakterij in E.coli ter vsebnost Listeria monocytogenes), kar pa v ZPS pripisujejo v pomanjkanju ustreznejše zakonodaje, ki bi merila natančneje določila.
Pri mleku iz kmetij Frešer (mlekomat v mariborskem Eleclercu), Žgajnar (mlekomat na koprski tržnici) in Gašperlin (mlekomat pri piceriji Silvester v Kranju) je bila prisotna bakterija Listeria monocytogenes, vendar pa njenega števila niso ugotavljali. Rezultat je po pojasnilih Pajk Žontarjeve opozorilo, da je nujno potrebna boljša kontrola.
Mleko z omenjenih kmetij je bilo najslabše na testu. Z zelo dobrim mlekom pa se po ugotovitvah ZPS lahko pohvalijo kmetije Potokar (mlekomat v ljubljanskem Eleclercu), Jernuclevi (mlekomat na Novem trgu v Postojni) in Marn (mlekomat pri Mercatorju v Trebnjem).
Kot je pojasnila predsednica ZPS Breda Kutin, v preteklosti prodaja surovega mleka zaradi varovanja zdravja potrošnikov v Sloveniji ni bila dovoljena, danes je. V nekaterih evropskih državah, kjer je prodaja surovega mleka dovoljena (npr. Italija, Madžarska in Velika Britanija), je to mleko označeno z opozorilom, da ga je treba prekuhati.
Po oceni Kutinove v Sloveniji potrebujemo ustrezen pravilnik o prodaji surovega mleka in nadzor. Kutinova sicer upa, da bosta ministra za zdravje in za kmetijstvo poziv ZPS k ureditvi tega področja podprla.
ZPS je izbranih 22 mlekomatov po državi obiskala dvakrat: vsakič so natočili po dva litra mleka in tako pridobili 44 vzorcev. Po besedah Pajk Žontarjeve so rezultate testa posredovali vsem lastnikom mlekomatov, seznanili pa bodo tudi inšpekcijske službe in jih pozvali, naj pristopijo k spremljanju.
Po njenih pojasnilih so lani inšpekcijske službe vzorčile mleko na kmetijah in ne na mlekomatih. Po informacijah Pajk Žontarjeve imajo sicer inšpekcijske službe načrt do konca leta preveriti razmere na mlekomatih, koliko so jih že preverili, pa ne ve.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se