
Fokača z zeliščnim oljem
Fokača z zeliščnim oljem

Sestavine
predtesto
- 2 zavitka suhega kvasa
- 300 g moke
zeliščno olje
- 6–8 lovorovih listov
- šopek rožmarina
- šopek timijana
- 5 dl ekstra deviškega oljčnega olja
testo
- 200 g moke
- 15 g drobne morske soli
- 0,75 dl pripravljenega zeliščnega olja
- ščep grobe morske soli
- zelišča za posip (po želji)
- zeliščno olje za gnetenje, premaz in ko postrežemo

Tako ne boste uničili nobenega steaka več
"Obožujem steake, vendar se mi doma pogosto ne posrečijo. Žal mi je vsakega kosa govedine, ki ga uničim, največkrat tako, da ga preveč spečem, zato bi bila hvaležna za nekaj splošnih nasvetov, kako speči popoln steak."

Če je vaš tofu brez okusa, ga niste pripravili pravilno
Poletje je čas za žar in piknike. Ti pa niso rezervirani, samo za mesojedce, na žaru se da odlično pripraviti tudi veganski tofu. Za vas smo rpipravili nekaj trikov kako pripraviti popoln tofu na žaru.

Priprava morskega lista za cvrenje v ponvi
Morski list je resnični rolsrojs med ribami, zato je edino prav, da ga pripravimo čim preprosteje, saj lahko le tako zares uživamo v njegovem okusu. Da bi v obrok vnesli malo drame, preizkusite ta kuharski trik za popolno pripravo.
Sestavine
predtesto
- 2 zavitka suhega kvasa
- 300 g moke
zeliščno olje
- 6–8 lovorovih listov
- šopek rožmarina
- šopek timijana
- 5 dl ekstra deviškega oljčnega olja
testo
- 200 g moke
- 15 g drobne morske soli
- 0,75 dl pripravljenega zeliščnega olja
- ščep grobe morske soli
- zelišča za posip (po želji)
- zeliščno olje za gnetenje, premaz in ko postrežemo
Postopek
Najprej pripravimo predtesto. V manjši skodelici zmešamo kvas z 1 dl mlačne vode in pustimo 5 minut, da se začnejo delati mehurčki. V dovolj veliko skledo stresemo moko, v sredini naredimo jamico in vanjo vlijemo kvas. Dodamo še 2,5 dl mlačne vode in z roko živahno stepamo; testo je zelo mokro, vendar naj vas to ne skrbi, saj pozneje dodamo več moke. Testo postrgamo z robov sklede in s svojih rok, skledo pokrijemo s plastično folijo in damo za najmanj 12 ur oziroma kar čez noč v hladilnik, da testo fermentira.
Medtem pripravimo zeliščno olje. 2 ali 3 vejice timijana in nekaj listov rožmarina prihranimo, preostala zelišča pa stolčemo v tolkaču ali jih povaljamo z valjarjem, da se sprostijo arome. Zelišča prestavimo v veliko sterilizirano steklenico ali več steklenih kozarcev od ozimnice. V kozici rahlo segrejemo olje in ga previdno z lijakom vlijemo v steklenico (ali kozarce). Ohladimo, nato steklenico zapremo.
Predtesto vzamemo iz hladilnika eno uro pred pripravo fokače. Dodamo mu vse sestavine za testo (malo olja prihranimo) in zgnetemo v mehko, rahlo lepljivo testo. Dodamo prihranjeno olje in gnetemo še 5 minut, da dobimo gladko in prožno testo. Položimo ga v čisto in toplo skledo in pustimo, da vzhaja na dvojno količino; to traja približno 1 uro.
Pečico segrejemo na 220 °C. Vzhajano testo zvrnemo v globok, z oljem premazan pekač velikosti približno 20 x 30 cm in ga raztegnemo na velikost pekača, približno 2 cm debelo. Iz prihranjenih vejic timijana in rožmarina osmukamo lističe, jih rahlo zdrobimo in jih polovico potisnemo v testo. Testo pokrijemo s papirnatim prtičkom in pustimo, da spet vzhaja na dvojno debelino.
Po celotni površini vzhajanega testa s prsti naredimo jamice. Premažemo ga z malo zeliščnega olja in posujemo z grobo morsko soljo. V nizek pekač nalijemo vodo in ga damo na spodnjo polico v pečici. Na srednjo rešetko damo pekač s fokačo in pečemo 25 minut, da postane zlato rjave barve. Če opazimo, da fokača postaja preveč zapečena, temperaturo zmanjšamo na 200 °C. Pekač vzamemo iz pečice, posujemo s preostalimi rahlo zdrobljenimi lističi rožmarina in timijana ter po želji z dodatnimi zelišči in damo nazaj v pečico za 10 do 15 minut, da se fokača speče do konca. Pečeno ohladimo na kuhinjski rešetki. Narežemo jo na manjše kose in postrežemo z malo zeliščnega olja za pomakanje.