Domača lekarna

Naravni recepti strokovnjakov proti gripi in prehladu, ki delujejo

Lara Jelen/Revija Jana
1. 2. 2025, 09.15
Deli članek:

Kako se v času prehladov in gripe najbolje ubraniti pred bacili, smo povprašali strokovnjake z različnih področji.

Profimedia
Če ste pripravljeni ali ne, sezona gripe je tukaj.

Smučar, ki tekmuje na svetovnem prvenstvu, se ne samo spusti po progi in upa na najboljšo uvrstitev. Na vsako tekmo se pripravlja vse leto, pri tem pa mu ob strani stojijo osebni trener, marsikomu tudi prehranski svetovalec, fizioterapevt in še kdo. In kakšno zvezo ima to z gripo in alternativnimi nasveti, o katerih pišemo?

No, tudi za nas bi bilo dobro, če pozimi ne bi samo upali, da nas kje ne ujame gripa. Če jo želimo pretentati, se moramo na to pripravljati vse leto z zdravim življenjskim slogom, ki ga naš imunski sistem obožuje. Ampak ne bomo vam pametovali. Če ste pripravljeni ali ne, sezona gripe je tukaj.

Da pa bomo slalom med bacili kar najbolje zvozili, si lahko pomagamo z nasveti strokovnjakov z različnih področji. Tako kot imajo vrhunski smučarji svoje ljudi, ki jim z napotki in podporo pomagajo do boljše uvrstitve na tekmovanjih, so lahko za nas in za zmago nad gripo odločilni prav naslednji nasveti.

Sanja Lončar, vodja projekta Za zdravje človeka in narave: »Moj joker sta vitamin D in ameriški slamnik.«

»Mnoge študije dokazujejo, da je naša občutljivost za viruse neposredno povezana z upadom zalog vitamina D. Zato ni čudno, da večina ljudi začne zbolevati po novem letu, ko veseli december izčrpa naše zaloge tega vitamina. Sama v zimskih mesecih pospešeno skrbim za zadosten vnos tega vitamina. Seveda v naravni obliki!

Drugi skriti joker, ki se mu moram zahvaliti, da v zadnjih 15 letih nisem obležala zaradi gripe, pa je alkoholni izvleček cele rastline (vključno s korenino) ameriškega slamnika. To je namreč ena izmed redkih rastlin z zajetnim dosjejem raziskav, ki potrjujejo odlične učinke tudi zoper različne seve virusov gripe

Patricija Šenekar, zeliščarica iz Hiške zelišč: »Toplo priporočam astragalus in bezgove jagode.«

»Dva izmed najbolj poznanih imunostimulansov sta ameriški slamnik in opnasti grahovec ali astragalus.«

»Za ohranjanje zdravja ali pa vsaj za zmanjšanje intenzivnosti gripe in prehlada je že pred sezono teh obolenj dobro podpreti in okrepiti delovanje našega imunskega sistema. To počnemo vse leto z zunanjimi aktivnostmi, kakovostno hrano, pozitivno naravnanostjo in seveda tudi z zelišči. 

Posezimo še po izdelkih iz bezgovih jagod, ki krepijo naravne obrambne sposobnosti telesa in s svojimi učinkovinami onemogočajo napade virusov. Če smo maja nabrali mlade oljčne lističe, jih posušili in zmleli v prah, jih lahko zdaj dnevno uživamo za noževo konico. Tudi tako si bomo okrepili imunski sistem, saj nam bo pri tem pomagala aktivna učinkovina v listih oleuropein.

Prav tako nam bosta ob napadih virusov in bakterij pomagala hren in česen, ki ju lahko vključimo v vsakodnevno prehrano ob boleznih, in sicer bosta s svojo ostrino in tudi antibiotičnim učinkom pomagala odmašiti dihalne poti in izločati sluzi. Pri okužbah spodnjih dihal, torej pljuč, pa si lahko pomagamo s timijanom ali korenino velikega omana, ki je že malo pozabljena rastlina. Oman lajša izkašljevanje in izloča presežke sluzi iz pljuč ter pljuča tudi krepi. Pomagamo si lahko še z zeliščnimi mazili, ki vsebujejo timijan, materino dušico, evkalipt …«

Profimedia
Že naši predniki so bezgove jagode uporabljali za spodbujanje znojenja, zniževanje tempreature in boljše izkašljevanje.

Erika Brajnik, naturopatinja: »Na zobe si namažite probiotik.«

»Gripa bo letos zelo huda, veliko je zapletov s pljučnicami in bronhitisi. Preden greste v službo, šolo ali vrtec, svetujem, da si zjutraj po umivanju na zobe namažete probotik (dobre bakterije). Zakaj? Če si probiotik namažemo po zobeh, bo šel skozi sapnik tudi v pljuča. Tako nas bo zaščitil pred virusi in bakterijami, kot bi nosili masko!

Sicer pa je v tem času vredno piti tudi čaj suličastega trpotca, ki raste po naših travnikih in nam ga mati narava daje, da si krepimo pljuča. Oseba, ki ima šibka, neelastična pljuča, ki je v življenju večkrat imela pljučnico, bronhitis, ki pokašljuje, ima zjutraj cmok v grlu, astmo, bi še posebej morala posegati po tem čaju. Vsekakor svetujem, da nabiramo svež trpotec  vsak dan sproti, saj nam je na razpolago vse leto. Uživamo ga lahko tudi surovega v solati ali kuhanega v sopari, vedno kot solato ali prilogo. Lahko ga dodamo celo v enolončnico.

In še en nasvet: če se vam zgodi, da kako leto v vašem vrtu zraste veliko trpotca, to pomeni, da ga vaše telo potrebuje, bil je poslan kot znak pomoči za vas. Lahko sledite namigu vesolja in ga pijete vsak dan, škoditi vam ne more! Sicer pa je najhujši zaplet gripe pljučnica, pri kateripriporočam tudi terapijo moksa, ki je del tradicionalne kitajske medicine. Pri njej s sežiganjem zelišč olajšamo in pospešimo zdravljenje.«

Yongping Wang, zdravnik tradicionalne kitajske medicine z zasebno prakso v Celju: »Kitajsko patentno zdravilo Lianhua qingwen in kombinirana terapija.«

»V zadnjih letih se na Kitajskem zelo trudijo nadzirati pohod gripe, kar jim uspeva tudi s tradicionalno kitajsko medicino. Uspeli so razviti zdravila, ki imajo tako protivirusni kot tudi imunsko uravnavajoč učinek na organizem. Za kitajsko patentno zdravilo Lianhua qingwen je bilo v raziskavi, ki so jo v sodelovanju s pekinško medicinsko univerzo leta 2009 opravili v bolnišnici Jou'an v Pekingu, celo ugotovljeno, da ima več prednosti kot zdravila, ki jih ponuja zahodna medicina.

Omenjena raziskava je pokazala,  da pri bolnikih z gripo tipa A, ki so jemali Lianhua qingwen, in tistimi, ki so jemali zahodno zdravilo Oseltamivir, ni bilo pomembne razlike. Je pa bilo ugotovljeno, da so se vročina, kašelj, glavobol, utrujenost, bolečine v mišicah in drugi simptomi gripe pojavljali v blažji obliki pri tistih, ki so prejemali  omenjeno kitajsko zdravilo. Trenutno so temu zdravilu odobrili, da vstopi v klinične raziskave faze II Agencije za hrano in zdravila (FDA), s čimer je postalo prvo sestavljeno kitajsko zdravilo na svetu, ki je vstopilo v ameriške klinične raziskave faze FDA II.

zenska s hranilnikom

Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

»V kitajski tradicionalni medicini gripo preprečujemo in lajšamo tudi s posebno meridiansko terapijo.«

Sicer pa v kitajski tradicionalni medicini gripo preprečujemo in lajšamo tudi s posebno meridiansko terapijo. Z njo krepimo notranje organe, saj naj bi se po prepričanjih TKM gripa pojavila prav zaradi oslabljene funkcije notranjih organov. V ta namen uporabljamo tudi aparat ZDZ za uravnoteženo delovanje meridianov, ki sodi med vodilne mednarodno priznane oblike nizkofrekvenčnega elektromagnetnega zdravljenja.

Naprava ZDZ združuje ionsko terapijo in terapijo akupunkture. Za še boljši učinek poskrbimo z masažo gua ša, med katero s posebnim ploščkom drgnemo kožo vzdolž meridijanov (energijskih poti). Takšna kombinirana terapija se je že izkazala za uspešno pri tistih, ki so nas obiskali.«

Mojca Cepuš, nutricionistka: »Ni se vam treba siliti s hrano, vsekakor pa veliko pijte.«

»Ko smo enkrat bolni, je najpomembneje, da počivamo. Če nam ne prija, ni treba jesti. Upad apetita je naraven pojav pri boleznih, poznajo ga tudi živali. Treba pa je veliko piti, saj se s povečanjem temperature poveča tudi potenje. Nikakor ne smemo biti dehidrirani. Če imamo tudi drisko ali bruhamo, je dobro spiti čim več izotoničnega napitka. Tega ni treba kupovati, lahko preprosto srebate slano juho ali si v sveže stisnjen sok dodate malo nerafinirane soli. Soli se v soku ne sme čutiti.

Seveda vam lahko simptome malo olajšajo tudi različna zelišča, a zdravila za gripo, ki bi bolezen bistveno skrajšala, ni. Seveda ne pozabite na osebno higieno ter ščetkanje nosu in jezika. Ščetko po končani bolezni zavrzite. Glavno pravilo pa je veliko počitka in tekočine, kot so sadni sokovi ali čaj z medom in malo limone.«

Profimedia
V času bolezni je ključno, da zadosti pijete. Zeliščni čaji z medom, voda in izotonični napitki so dobra izbira.

Marjan Ogorevc, bioterapevt: »Ne dež ne hladna pijača, ogroža nas edino naš notranji črv.«

»Večina verjame, da se prehladimo, ker smo se za hip znašli na prepihu ali nas je presenetil dež in smo naokoli capljali v vlažnih oblačilih in obutvi, bodisi pili prehladno pijačo ali bili v stiku prenašalca virusa gripe. Tako prehlajeni iščemo hitre rešitve: uživamo veliko limone, medu, morda si vzamemo prost dan, v trgovini pobrskamo po policah s prehranskimi dodatki in iščemo obljubo za povečanje imunosti. Da o superživilih sploh ne govorim.

To me spominja na zgodbo legendarnega Nasredina, ki je iskal ključ pod ulično svetilko. Na vprašanje, ali ga je izgubil na tem mestu, je odvrnil, da ne, vendar je edino tu svetlo. Kot bioterapevt vam lahko povem, da organizem komaj čaka, da dobi priložnost, da se očisti strupov; čez zimo smo ga zaradi nepravilne prehrane in premalo gibanja naravnost obtežili z njimi. A ker so se strupi kopičili, se jih z instantno metodo ne moremo znebiti. So kot velik kup snega, ki se stali pozneje.

»Prehlad je reakcija organizma, ki sproži proces samozdravljenja.«

Podobno je z naravnim zdravljenjem: ta je bolj usvojitev zdravega načina življenja in sprememba mišljenja kot pa hitra metoda. Predvsem pa se moramo zavedati, da ne zbolevamo zaradi zunanjih patogenih vplivov, temveč nas ogroža edino naša notranjost, naš notranji patogeni črv. Prehlad je reakcija organizma, ki sproži proces samozdravljenja, in ta je na zunaj videti kot simptomi prehlada; ker so neprijetni, bi se jih radi čim prej znebili, pa bi v resnici naredili več dobrega, če bi jim dali čas, če bi dali čas sebi. Torej bi prehlad morali izkoristiti za samozdravljenje, to pa je nekakšno samoizpraševanje – poglabljanje vase. Tako bi prehlad izzvenel ob naši samorefleksiji, naravno pač.

Profimedia
S kašljanjem se telo čisti strupov, ki smo jih vanj vnesli s hrano, pijačo, dihanjem onesnaženega zraka ipd.

Včasih bolnemu težko pojasnim, da se lahko resnično pozdravimo le tako, da poskušamo poiskati vzrok bolezni, medtem pa medicini prepustimo simptome in farmaciji zaslužkarstvo. Postajamo vedno bolj pomehkuženi: bolečinski prag se nam niža, saj večina sploh ne prenese niti malo smrkanja in kašljanja. Včasih so rekli, da prehlad traja sedem dni, če ga zdraviš, pa teden dni. In tako tudi je: prehlad izzveni v procesu samozdravljenja.

»Če je nekdo prepričan, da se bo prehladil v določenih okoliščinah, se bo to verjetno zgodilo, saj se je s svojim prepričanjem tudi programiral za bolezen.«

Menim, da prihaja čas, ko bo treba začeti razmišljati v smeri, da je bolezen ob že omenjenih škodljivih snoveh, ki so se nakopičile v telesu, tudi nasledek energijskih blokad v telesu, te pa povzročajo strahovi in bojazni, travme, slaba čustva in škodljivo ravnanje. Pri tem so tudi zelo pomembna prepričanja, ki jih imamo. 

Res je, da se na telesni ravni prehlad največkrat pojavi zaradi podhladitve; in vendar je ta samo sprožilec. V tradicionalni kitajski medicini motnjo v pretoku energije imenujejo kot oslabelost obrambnega 'vei či'. Resnica pa leži še globlje, in sicer na tako imenovani informacijski ravni. Ta je za večino ljudi nevidna. Ko izhajamo s te ravni, smo se prisiljeni vprašati, zakaj je do tega prišlo. Sam odgovor največkrat najdem v nepravilnem razmišljanju, neustreznem jeznem odzivanju na okoliščine, strogem in nepopustljivem moralnem vrednotenju in obsojanju, ljubosumju ... In še nekaj komaj verjetnega, podležemo celo podzavestnim programom iz okolja, recimo 'na prepihu se prehladimo'!

Podobno na nas delujejo tudi preroške izjave, s katerimi nas bombardirajo mediji, recimo 'približuje se virus gripe, veliko ljudi bo zbolelo'! Tisti, ki v sebi niso dovolj trdni ter hitro podležejo tovrstnim prepričanjem in zunanjim sugestijam, bodo dobri gostitelji za viruse.

S kihanjem, kašljanjem, povišano telesno temperaturo in mišičnimi bolečinami se telo čisti strupov, ki smo jih vnesli s hrano, pijačo, kajenjem in vdihavanjem onesnaženega zraka. Bolezensko odzivanje telesa je dobra priložnost za spreminjanje nas samih, svoje zavesti – spreminjamo temeljni način razmišljanja, razmerje med delom in počitkom, skušamo se bolj zdravo prehranjevati. Prehlad naravno premagati pomeni postati močnejši, odpornejši. Utrjujmo svoje telo, tega nikoli ne pozabimo.«