Preprečevanje bolezni

Ali ptičja gripa lahko postane pandemična?

T. N. S./Revija Jana
26. 1. 2025, 06.00
Deli članek:

Številni oboleli povejo, da jih je letos gripa zdelala kot še nikoli prej. Pa so to sezono simptomi res hujši in gripa kaj drugačna?

Shutterstock
Dokazov, da bi bili letos simptomi gripe kaj hujši kot ponavadi, sicer ni, pravi stroka.

Prazniki so za nami, prihaja pa druga, precej manj prijetna tradicija – vrhunec sezone gripi podobnih obolenj. To se že kaže v navalu na bolnišnice. Že konec prvega ponovoletnega tedna je bil tako na infekcijski kliniki kot na internistični prvi pomoči izrazito dramatičen.

Skupaj so obravnavali skoraj sto bolnikov z gripo, trikrat več kot 14 dni prej. Sob je zmanjkalo, bolniki so morali na namestitev čakati na hodnikih. Da bi preprečili širjenje bolezni, so večji zdravstveni centri po Sloveniji omejili ali čisto prepovedali obiske.

Cepljenje učinkovito, a cepljenih premalo 

Stanje v tujini ne napoveduje nič dobrega. Bolnišnice v Veliki Britaniji se dušijo pod pritiskom obolelih, o velikem porastu okužb poročajo tudi iz ZDA.

Porast okužb je sicer za ta čas pričakovan in delno povezan tudi z druženjem med prazniki, število obolelih pa za zdaj v mejah normale in glede na podatke NIJZ še daleč stran od vrhunca prejšnje sezone. Stanje v tujini pa ne napoveduje nič dobrega. Bolnišnice v Veliki Britaniji se dušijo pod pritiskom obolelih, o velikem porastu okužb poročajo tudi iz ZDA.

V sezoni 2024/25 smo v Sloveniji za zdaj potrdili 283 bolnikov z influenco tipa A in 33 z influenco tipa B. Prevladuje podtip A(H1N1)pdm09, obolele pa beležijo po vsej državi, pravijo na NIJZ. Dokazov, da bi bili letos simptomi gripe kaj hujši kot ponavadi, sicer ni, pravi stroka.

Cepivo proti gripi je tudi letos učinkovito, poudarjajo na NIJZ, saj vsebuje sestavine, ki spodbudijo imunski odziv proti podtipom virusov influence A(H3N2), A(H1N1) in virusov influence B (yamagata in victoria). Je pa delež precepljenih še zmeraj prenizek, med najnižjimi v Evropi.

V lanski sezoni se je cepilo le 5,6 odstotka prebivalcev, skoraj pol manj kot 2020/21. Celo starejših nad 65 let, ki so bolj ogroženi, je cepljenih le okoli 18 odstotkov. Priporočilo Svetovne zdravstvene organizacije za starejše je sicer 75-odstotna precepljenost.

Profimedia
Delež cepljenih proti gripi je pri nas precej prenizek, med najnižjimi v Evropi.

Ali ptičja gripa lahko postane pandemična?

Na začetku januarja 2025 so v ZDA potrdili prvo smrt človeka zaradi okužbe z virusom ptičje gripe H5N1. Gre za 65-letnega moškega iz zvezne države Louisiana, ki je imel tudi druge zdravstvene težave. Predvidevajo, da se je okužil prek stika z divjimi pticami in domačimi piščanci.

Takšna novica vedno sproži vprašanje, ali lahko ptičja gripa preskoči s človeka na človeka in povzroči smrtonosno pandemijo. Odgovor je žal pritrdilen, na srečo pa je nevarnost za to zelo majhna. Najbolj znan primer takega prenosa je iz leta 2006, ko se je okužila družina v Indoneziji. Prvi član se je okužil od ptic, nato pa prenesel virus na druge. Virus se ni širil naprej, kar kaže na omejeno sposobnost prenosa med ljudmi.

Ptičja gripa se teoretično sicer lahko križa s človeško, vendar je to zelo redko in zahteva posebne pogoje. Človek bi moral biti sočasno okužen z virusom ptičje in človeške gripe, ki bi si nato izmenjala gene. Novonastali hibridni virus bi se lahko širil s človeka na človeka. Če bi tak virus postal zelo nalezljiv, bi lahko povzročil pandemijo.