Virusi na pohodu

Devet nasvetov, kako ostati zdrav, ko je vsa družina bolna

Tina Lucu/Revija Liza Maja
25. 12. 2024, 19.44
Deli članek:

Ko so ljudje v vašem domu bolni, je težko preprečiti širjenje mikrobov.

Profimedia
Družinski člani naj pazijo, da ne delijo brisač, krpic ali ne pijejo iz istega kozarca.

»Ko eden izmed družinskih članov zboli, je verjetno, da bodo zboleli tudi drugi zaradi bližine,« pravi zdravnica dr. Ejla Boies. Okužba se seveda širi po gospodinjstvu. Kako to preprečiti? Obstajajo strategije, s katerimi zmanjšate možnost okužbe preostalih sostanovalcev ali družinskih članov. Zbrali smo priporočila strokovnjakov.

Omejite stik z bolnikom

Če je le mogoče, poskusite izolirati bolnega družinskega člana, svetujejo zdravniki. To je še zlasti priporočljivo pri gripi in covidu-19, saj se ti bolezni prenašata prek dihalnih kapljic, ki se širijo z dihanjem, kihanjem ali kašljanjem okužene osebe. Če je mogoče, naj bolnik uporablja svojo sobo. Prav tako se izogibajte stiku z njegovimi predmeti. Družinski člani naj pazijo, da ne delijo brisač, krpic ali ne pijejo iz istega kozarca, skodelice ali z isto slamico.

Kaj pa spanje v isti postelji? Če je vaš partner bolan, se izogibajte spanju skupaj. »Spanje v ločenih sobah, če je to mogoče, bo pomagalo zmanjšati prenos okužb,« pravi dr. Boiesova. Tudi če ni najbolj udobno, je spanje na kavču verjetno boljša izbira kot preživljanje noči ob smrkanju ali kašlju.

Spodbujajte dobro higieno v kopalnici

»Če imate dve kopalnici, je dobro eno nameniti bolni osebi,« pravi Joseph Allen, direktor programa za zdrave zgradbe na Harvardu. Če imate le eno kopalnico, sledite tem nasvetom:

• Prezračujte: uporabite ventilator, ko bolna oseba uporablja kopalnico, in še nekaj časa po tem. Če ventilatorja ni, naj bo okno rahlo odprto.

• Zaprite pokrov stranišča: bolni naj zaprejo straniščni pokrov pred splakovanjem, saj lahko to razprši delce blata po prostoru.

• Umijte si roke: po uporabi stranišča si mora vsak umiti roke, zlasti bolni, saj se dotikajo kljuk in drugih površin.

Izogibajte se uporabi kopalnice takoj za bolno osebo. Nosite masko, če uporabljate skupni prostor.

Umivajte si roke

Umivanje rok je zdaj še bolj pomembno. Umijte si jih vsakič, ko ste v stiku z bolnikom ali njegovimi predmeti, npr. daljincem ali skodelico čaja. Izogibajte se dotikanju oči, nosu ali ust, da preprečite okužbo.

Profimedia
Po uporabi stranišča si mora vsak umiti roke, zlasti bolni, saj se dotikajo kljuk in drugih površin.

Nosite masko

Če ste doma z bolnikom, nosite masko, kadar sta v stiku. Če oba, bolnik in drugi družinski člani, nosite masko, se širi manj dihalnih kapljic, to so navodila, ki se jih zagotovo vsi spomnimo iz obdobja epidemije koronavirusa. Pri covidu-19 naj bolna oseba nosi masko v bližini drugih, skrbniki pa naj jo nosijo, kadar so v isti sobi.

steamer, cistilnik-tkanin, philips, oblacila, urejenost

Izpostavljeno

Kako do brezhibnih oblačil brez neskončnega likanja?

Pogosto čistite površine

Mikrobi se zlahka širijo po površinah. Bolna oseba si obriše nos in nato, ne da bi razmišljala, odpre pokrov smetnjaka, da odloži robček. Nekaj minut pozneje se vi dotaknete istega pokrova, ki je lahko prekrit z mikrobi. Poleg tega lahko bolniki med kihanjem ali kašljanjem razpršijo kapljice z virusi po površinah, pravi ameriška Nacionalna medicinska knjižnica (NLM).

S čiščenjem boste fizično odstranili mikrobe, z razkuževanjem pa uničili vse preostale.

»Težko je vedno umiti roke, preden se dotaknete površine, ki jo nato uporabi drug družinski član,« pravi dr. Boiesova. Pogosto uporabljene površine - kljuke, ograje, pokrov nabiralnika, stikala za luči, vrata hladilnika in podobno - očistite najprej z milom in vodo, nato pa z razkužilom, svetuje CDC. Med čiščenjem nosite rokavice za enkratno uporabo. S čiščenjem boste fizično odstranili mikrobe, z razkuževanjem pa uničili vse preostale. Nasvet: preverite, ali vaše razkužilo deluje proti virusu SARS-CoV-2, ki povzroča covid-19.

Prezračujte prostor

Ko bolna oseba kiha, kašlja ali celo izdihuje, kapljice, polne mikrobov, zapolnijo zrak. Tako kot se trudite odstraniti mikrobe s površin, je smiselno očistiti tudi zrak. »Virusi v zraku se bodo kopičili, dokler jih ne odstranimo na dva načina: prezračujemo ali jih filtriramo iz zraka,« pravi dr. Boeisova.

Najpreprostejša strategija je prezračevanje: odprite okno, da povečate kroženje zraka, svetuje CDC. Če to ni mogoče (npr. v stolpnici z zaprtimi okni ali pri zelo nizkih temperaturah), uporabite čistilec zraka s filtrom HEPA. Napravo uporabljajte v sobi, kjer bolna oseba preživlja največ časa.

Kaj iskati pri čistilcih zraka?

• filter HEPA: kupite čistilec zraka s filtrom HEPA, ki ujame majhne delce, na katere se prilepijo virusi, pravijo s klinike Mayo.

• Prilagodite velikosti prostora: preverite CADR (stopnjo čistega pretoka zraka), ki mora biti dovolj velik za vaš prostor, svetujejo z EPA. Na primer, za sobo velikosti 30 kvadratnih metrov potrebujete CADR približno 195.

Profimedia
Na stežaj odprite okno, da povečate kroženje zraka.

Uporabljajte vlažilnik zraka

Če imate vlažilnik zraka, ga uporabljajte, ko je nekdo v vašem gospodinjstvu bolan. Vlažnejši zrak izboljša delovanje dihalnih poti, saj se v suhem zraku nosne poti izsušijo, kar poveča dovzetnost za viruse, pravi Johns Hopkins Medicine. Raziskava iz leta 2013, objavljena v PLOS One, je pokazala, da nizka vlažnost poveča infektivnost gripe, medtem ko notranja vlažnost nad 40 odstotki zmanjša njeno prenosljivost.

Cepite se proti gripi

Cepite se zgodaj v sezoni gripe (zdaj je že pozno, zato pohitite), saj traja dva tedna, da postane cepivo učinkovito. Cepljenje je najboljša strategija za preprečevanje gripe. Če kdo v vašem gospodinjstvu že ima gripo, vi pa še niste cepljeni, se čim prej odpravite v lekarno ali k zdravniku.

Poskrbite za dovolj spanja

Slab spanec oslabi imunski sistem, kar zmanjša sposobnost boja proti okužbam. 

Za ohranjanje zdravja je pomembno, da dovolj spite. Slab spanec oslabi imunski sistem, kar zmanjša sposobnost boja proti okužbam. Poleg tega jejte zdravo in se redno zmerno gibajte. »Dovolj počitka in hidracije morda ne prepreči okužbe z virusom, vendar omogoča hitrejše okrevanje,« pravi dr. Boiesova.

Kaj pa vitamini in prehranska dopolnila?

Če je nekdo v vašem domu bolan, vas lahko premami uživanje vitaminov in dodatkov, kot so cink ali vitamin C. V zmernih količinah vitamini ne škodijo, vendar ni trdnih znanstvenih dokazov o njihovi učinkovitosti. »Ljudje z nizko ravnjo vitamina D so bolj dovzetni za okužbe,« so pojasnili na tiskovni konferenci NIJZ, kjer so dodali, da kar 80 odstotkom Slovencem pozimi primanjkuje vitamina D.