Najbolj znana snov v kavi je alkaloid kofein, ki ji daje poživljajoč učinek. V skodelici črne kave je od 50 do 150 miligramov kofeina. »Turška« kava ga običajno vsebuje več kot enaka količina kave iz avtomata. Kava vsebuje več kot 300 dejavnih sestavin, čeprav ima hranilno vrednost samo ena od njih, niacin, ki nastane med praženjem zrn. Skodelica kave vsebuje približno miligram tega vitamina. Vsa druga hranila v kavi so v dodanem sladkorju, mleku ali smetani.
Ne več kot dve skodelici naenkrat
Kofein iz popite kave se hitro vsrka iz črevesja v kri in že čez 10 do 15 minut doseže vrh delovanja. Njegova razpolovna doba je 3,5 ure, učinek poneha v šestih urah, zadnji ostanki pa se izločijo v 24 urah. Le malo kofeina se izloči nerazgrajenega s sečem. Pri doječih materah nekaj kofeina preide tudi v mleko.
Na duševnost deluje kofein od pet do šest ur, in to predvsem prek možganske skorje. Kava izboljša razpoloženje, zbranost in sposobnost priklica asociacij. Z njeno pomočjo pogovor lažje steče – zato ji tudi pripisujejo takšen družabni pomen. Vendar to velja le ob pitju zmerne količine: torej ene do dveh skodelic. Pretirano pitje zmanjša zbranost in slabi odzivnost. Zato je denimo lahko prevelika količina popite kave nevarna za voznike.
Energijski napitki
Pogosto se ob pretiravanju s kofeinom pojavijo tresavica, zelo hitro utripanje srca, glavobol, močnejše znojenje ...
Še hitreje kot pri kavi pa lahko nezdravo mero kofeina zaužijemo z energijskimi napitki, zato je tudi tu pomembna preventiva – pazite, da ne presežete dnevnega odmerka kofeina, ki je za vas še varen. Če pa se zgodi, da vas nekoliko zanese, je dobro vedeti, kako ukrepati. Stranski učinki pretiravanja s kofeinom so namreč zelo neprijetni. Pogosto se pojavijo tresavica, zelo hitro utripanje srca, glavobol, močnejše znojenje in podobno. Tako imate lahko občutek, da doživljate panični napad. Preverite, kako si lahko v takem stanju pomagate, da simptomi čim prej popustijo …
Pitje vode
Negativne učinke kofeina lahko za začetek poskusite zmanjšati tako, da popijete čim več vode. Pomembno je namreč, da kofein čim prej spravite iz organizma. Obenem je voda oziroma tekočina pomembna zato, ker velja kava za diuretik in obenem kofein povzroča draženje mehurja. Če ste popili preveč kave, ste torej najverjetneje dehidrirani, zato je nujno čim prej nadomestiti izgubljeno tekočino. Še boljša izbira od vode je sicer v takšnih trenutkih elektrolitski napitek – če ga imate seveda pri roki.
Vnos večje količine vlaknin
Znano je, da so vlaknine izjemno pomembne za zdravje. Pomagajo izboljšati prebavo, ker so hrana za koristne bakterije v črevesju, pa lahko posredno pripomorejo h krepitvi imunskega sistema. Hkrati so vlaknine pomembne za zaščito srca in ožilja ter uravnavanje krvnega sladkorja. Manj znano pa je, da si lahko s hrano, ki je bogata z vlakninami, pomagamo tudi, če smo zaužili preveč kofeina. V tem primeru morate ukrepati čim prej, še preden se ves kofein absorbira v kri. Pojejte torej nekaj, kar vsebuje čim več vlaknin, na primer poljubno vrsto zelenjave. To bo upočasnilo absorpcijo kofeina.
Izpostavljeno
Kako do brezhibnih oblačil brez neskončnega likanja?
Telovadba
Eden najbolj značilnih občutkov, povezanih z zaužitjem prevelikih količin kofeina, je nemir. Tako imate lahko občutek, da se je v vas nakopičilo preveč energije, ki je ne morete sprostiti. Odlična pomoč v takšnih primerih je seveda gibanje. To ne pomeni, da se morate nemudoma preobuti v športno obutev in se odpraviti teč. Če vam razmere ne dopuščajo česa takšnega, poskušajte improvizirati. Naredite nekaj počepov, poskokov na mestu in podobnih vaj, da nemir vsaj malce popusti.
Vaje za sproščanje
Poskusite lahko tudi s povsem nasprotno metodo, torej z načrtnim umirjanjem, na primer z meditacijo oziroma s preprostimi dihalnimi vajami. A pozor: to vam bo zelo koristilo, če so tovrstne metode umirjanja nekaj, kar uporabljate tudi sicer, če pa nimate dovolj prakse, lahko vaje za sproščanje v kriznih trenutkih, ko ste v telo vnesli preveč kofeina, stanje še poslabšajo (pojavi se na primer hiperventiliranje).
Pomagajte si z dopolnili
Pri ublažitvi negativnih simptomov, ki so posledica pretiravanja s kofeinom, lahko pomagajo tudi določeni dodatki. Za umirjanje je na primer odlična ašvaganda, ki jo uvrščamo med tako imenovane adaptogene. Ašvaganda se med drugim priporoča kot pomoč pri spopadanju z negativnimi učinki stresa, zato je kot nalašč za uporabo v tovrstnih okoliščinah. Pri sproščanju lahko pomaga tudi aminokislina L-teanin, podobne učinke ima baldrijan.