Poledica in poškodbe

Previdno na spolzkih tleh, da se zimski sprehod ne konča na urgenci

Milka Kleč
11. 12. 2024, 21.00
Deli članek:

Narava nam spet prinaša številne vremenske nevšečnosti, med njimi tudi poledico, ki je kriva za številne padce.

Profimedia
Posebej nevaren je tako imenovani črni led, ki ga ne vidimo, ko zvečer prekrije pločnike in stopnice.

Za pločnike, ki jih prekriva led, nikakor niso primerni čevlji s peto, ampak le obuvalo, ki se dobro oprime tal. Delajmo kratke korake, s celimi stopali, saj imamo tako bistveno dlje časa stik s podlago in je tudi možnost padcev manjša. Ko pridemo v prostor, si moramo čevlje takoj sezuti, saj na čevljih ostane sneg, ki se stopi, na mokrem pa zlahka pademo tudi doma.

Kako vemo, da imamo zlom gležnja in ne zvin?

Če lahko po padcu nogo obremenite, ni potrebe, da greste takoj k zdravniku. Počivajte, na boleči predel si dajte led in vzemite sredstvo proti bolečinam. Če je naslednji dan slabše in težje stopite na nogo, pa le obiščite zdravnika.

Pri zlomu gležnja ne moremo stopiti na nogo, sklep je otekel, kar je sicer tudi značilnost zvina, bolečina je na zunanji in notranji strani gležnja, in sicer v predelu kosti. Noge ne moremo obremenjevati in pri pregledu tisti, ki ima zlomljen gleženj, ne more narediti štirih korakov.

Kirurg za pravilno diagnozo potrebuje rentgensko slikanje poškodovanega dela noge, na podlagi katerega se odloči, ali bo nujno operativno zdravljenje, uporaba mavca ali katerega izmed drugih načinov zdravljenja zlomov. Pacient po zlomu gležnja po operaciji okreva tri mesece, da lahko spet normalno hodi. Mavec po navadi zdravniki snamejo po šestih tednih, ko spet z rentgenom preverijo, če se je zlom dobro zarasel.

Profimedia
Pacient po zlomu gležnja po operaciji okreva tri mesece, preden lahko spet normalno hodi.

Zlomi zapestja

Pri padcih si zlahka poškodujemo zapestje, saj se poskušamo ob padcu ujeti na roko. Ker je v dlaneh in zapestju veliko majhnih koščic, se hitro lahko zgodi, da se katera zlomi ali poči. Poškodbo prepoznamo po bolečini v delu zapestja, oteklini in omejeni gibljivosti.

Zlomi zapestja se prav tako zdravijo z mavcem, z naravnavo in mavcem, vse več takšnih zlomov se zdravi operativno. Večina teh zlomov doleti ljudi v aktivnih letih, ki si seveda želijo roko tudi v prihodnje uporabljati stoodstotno. Možne so tudi poškodbe vezi v predelu ključnice, saj lahko tisti, ki jim zdrsne, padejo na levo ali desno ramo.

Preprečimo nezgode 

Nosite oblačila, ki vas varujejo pred vlago, ohranjajo toploto in vam ne omejujejo pogleda. Oblačila, ki vam omejijo pogled, vas postavljajo v nevarnost, ker boste spregledali poledenele ploskve in ostale nevarnosti (vozila na cesti, ledene sveče nad vami ipd.).

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Profimedia
Na sprehod gremo le s primerno obutvijo.

Preverimo obutev

Čevlji ali škornji naj bodo topli, udobni, še posebej pomembno pa je, da pred prvim izhodom z njimi vsako zimo preverimo podplat, ali se še dobro bojuje z drsečo podlago. Guma z leti postane trda in staro dobro obuvalo nas lahko nepričakovano izda, zato ga preizkusimo, še preden se podamo na pot.

Počasi navzdol

Če ste primorani iti po stopnicah, še posebej, če so te obložene z gladkimi ploščicami ali marmorjem, hodite zelo počasi, še posebej, kadar greste po stopnicah navzdol. Če je ob stopnicah ograja, ob njej sestopajte s poprijemanjem. Zunaj hodite po uhojenih stezah s hrapavo površino, ne po cesti ali poledenelem pločniku z gladko površino. Če že hodite po cesti, ker nimate druge možnosti, hodite po levi strani ceste (torej proti nasproti vozečim vozilom).

Profimedia
Če je le možno, na poledenele pločnike ne gremo.

Lopata in sol

To je »obvezna« oprema ne le v avtu, ampak tudi doma. Balkoni, stopnice, ploščice in druge poti od doma postanejo pravo drsališče, če dežju sledi ohladitev ali če se sneg topi in potem spet zmrzuje. Naredimo si varen vsaj začetek poti od doma. In ne pozabimo, omenjeni pripomočki naj bodo pri roki, znotraj hiše ali pri vratih, saj se lahko na poti do vrtne lope ali garaže nesreča že zgodi.

Bodimo dosegljivi

Telefon je včasih prava nadloga, nikjer ne da miru. A včasih nam lahko tudi reši življenje. Ne pozabimo ga vzeti s seboj, ko se odpravimo od doma. Če vendarle pademo, se morda ne bomo mogli sami pobrati in takrat bomo lahko vsaj hitro poklicali na pomoč.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost