Rak ni usoda, preprečimo ga

Zora, Dora in Svit že leta rešujejo življenja

Manja Padar Arcet
29. 11. 2024, 14.29
Posodobljeno: 29. 11. 2024, 14.38
Deli članek:

Trem uspešnim presejalnim programom bodo dodali še dva, za prostato in pljuča

Sašo Švigelj
Na Tribuni upanja je bilo slišati obilico informacij o presejalnih programih.

Na dogodku Tribuna upanja so vodilni strokovnjaki in predstavniki združenj bolnikov razpravljali o ključnem pomenu presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka ter napovedali razširitev z novima programoma za raka prostate in pljuč. Slovenija ima tri že uveljavljene presejalne programe – ZORA za raka materničnega vratu, DORA za raka dojk ter Svit za raka debelega črevesa in danke. Presejanje je ključno za zgodnje odkrivanje in uspešnejše zdravljenje, kar potrjujejo izkušnje bolnikov in strokovnjakov.

Na Tribuni upanja so o presejalnih programih in zgodnjem odkrivanju raka razpravljale vodilne slovenske strokovnjakinje za to področje in predstavnice združenj bolnikov: doc. dr. Urška Ivanuš, vodja državnega programa ZORA in predsednica Združenja za boj proti raku, prof. dr. Janja Ocvirk, onkologinja in strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana, Vesna Marinko, predsednica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje, dr. Dominika Novak Mlakar, vodja presejalnega programa Svit, dr. Barbara Mihevc Ponikvar, vodja presejalnega programa DORA, Ana Žličar, predsednica Društva onkoloških bolnikov Slovenije, dr. Tanja Španić, predsednica Europe Donne, in Ivka Glas, predsednica združenja EuropaColon Slovenija. Dva presejalna programa v pripravi, PETER za raka prostate in LUKA za raka pljuč, sta predstavili asist. mag. dr. Janka Čarman in doc. dr. Martina Vrankar, obe tudi zdravnici na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Onkološki inštitut Ljubljana
Mobilna enota za presejalno mamografijo

S številnimi ukrepi se lahko bolezni izognemo

Slovenija že ima tri uspešne presejalne programe, ki so javno financirani in sistemsko organizirani.Predvsem pa so učinkovit ukrep odkrivanja raka v zgodnjih oblikah, ko je še ozdravljiv, pa tudi preprečevanja, da bi rak sploh nastal. Odločitev za zdrav življenjski slog in udeležba na presejalnem programu sta edina ukrepa v rokah posameznika, s katerima lahko raka celo preprečimo ali vsaj pripomoremo, da se ga odkrije v zgodnji obliki, ko je še ozdravljiv. O raku kroži veliko mitov, tudi na primer, da se ga lahko nalezemo … Marsikdo pa dobro razume, da so številne oblike raka, če jih odkrijemo dovolj zgodaj, ozdravljive. Zato sta zelo pomembna preprečevanje in zgodnje odkrivanje.

Presejalni programi so zgled po svetu

Obstoječe presejalne programe pri nas izvajajo že od 15 do 20 let in nikakor ni samoumevno, da delujejo uspešno in so prepoznani tudi po Evropi. Za vsem tem je namreč zelo veliko truda in dela. Bistvo presejalnega programa je, da se raka odkrije dovolj zgodaj, da se ga lahko uspešno pozdravi. Pri nekaterih programih je mogoče odkriti celo predrakave spremembe. Prej ko bolezen odkrijejo, manj intenzivno je zdravljenje, manj je težav tudi po njem. A če bolnik nima simptomov, je ključno presejanje. Rak sicer postaja vse večji izziv in vsako leto se pri nas s to diagnozo sooči približno 16.000 ljudi.

Zanimivosti

profimedia-0622826223
Dišave in počutje

Prijetni vonji sveč nas sprostijo in popeljejo v sanjarjenje

IMG_2714
Špizza 2025

Klub najboljših picerij v državi se bo kmalu razširil

aktual, prizig-luck
Čarobni praznični čas

(Foto) Prižig lučk na Aktualu: otroci prinesli dobro energijo, Roka Piletiča ganila mama

2024-11-28 11.40.55
Zanimivosti

Huawei Watch Ultimate je še vedno vredna svojega imena!

Roomba_Combo_Essential_Black_Photo_Insitu_LivingRoom_Overhead_3000x3000_a
Zanimivosti

Joj, ali res ne bo uničil mojih tal?

Slavko Roškar2
V Mariboru

Oče Roberta Roškarja pripravlja spektakel z 20.000 lučkami