Ko sije sonce in se dvigajo temperature, za osvežitev poskrbi ledeno mrzla pijača. Vsaj tako mislimo. Toda resnica je drugačna. Telo namreč s tem, ko hrano in pijačo prilagaja temperaturi želodca, porablja energijo. Hladnejša ko je pijača, več energije potrebujete – in prav zato se še močneje potite. Enako velja za vroče napitke, ki jih mora telo najprej ohladiti. Prav zato so, kadar se želite ohladiti, najprimernejši napitki, ki imajo telesno temperaturo. To je že dolgo znano, predvsem na jugu, kjer ljudje tudi poleti čez dan pijejo topel čaj.
Za tople napitke so najprimernejši zeliščni čaji. Zlasti poprova meta zaradi vsebnosti mentola zagotavlja prijeten okus svežine. Tudi sadni čaji, kot so limonov, pomarančni, jagodni ali hibiskusov čaj so poleti idealni in imajo svež okus.
BZ-NAMIG: Ni se vam treba odpovedati ledenim kockam. V topel čaj dodajte ledene kocke iz vode ali sokov in jih pustite, da se stopijo na jeziku. To vam bo zagotovilo prijeten hladilni učinek. Ker se ledene kocke stopijo v ustih, se že, preden pridejo do želodca, segrejejo na potrebno telesno temperaturo. Podobno je z osvežilnim in okusnim sladoledom.
Recepti za poletne čajne koktajle
Poletni zeleni čaj z meto
Ingver, limona in melisa so v poletnih mesecih popolna in poživljajoča kombinacija. Zeleni čaj z ingverjem in limono znamke dmBio je nekoliko grenek, listi melise pa poskrbijo za dodatno svežino.
Sestavine (za 4 kozarce)
- 1 liter vode
- 4–5 čajnih vrečk zelenega čaja z ingverjem in limono dmBio
- 4–5 jedilnih žlic rjavega trsnega sladkorja dmBio
- listi melise (po želji)
- ledene kocke
- rezine bio limone (za okras)
Priprava
Vodo zavrite. Čajne vrečke prelijte z ne več vrelo vodo. Pustite stati 1–3 minute in premešajte. Sladkajte z rjavim trsnim sladkorjem, nato pa pustite, da se čaj ohladi, in ga hranite na hladnem.
Hladne kozarce napolnite z ledenimi kockami, vanje nalijte čaj in dodajte sveže liste melise. Kozarec po želji okrasite z rezino bio limone.
Rožnati poletni čaj z malinami
V poletnih dneh ni boljše ohladitve kot sprehod po gozdu. Kot alternativo lahko izberete tudi poletni čaj iz gozdnih sadežev in cvetov. Čaj z okusom gozdnih sadežev dmBio vsebuje črni ribez, borovnice, maline, bezeg in hibiskus. Njegov okus je še boljši, če je čaj ohlajen ter dekoriran s svežimi malinami in cvetovi.
Sestavine (za 4 kozarce)
- 1 liter vode
- 4–5 čajnih vrečk čaja gozdni sadeži dmBio
- 4–5 jedilnih žlic cvetličnega medu dmBio
- sveže maline (po želji)
- ledene kocke
- cvetovi bezga ali hibiskusa (za dekoracijo)
Priprava
Vodo zavrite. Čajne vrečke prelijte z vrelo vodo. Pustite stati vsaj 5 minut. Čaj sladkajte z medom, nato pa pustite, da se ohladi, in ga shranite na hladnem. Kozarce napolnite z ledenimi kockami in malinami, vanje nalijte čaj in okrasite s cvetovi bezga ali hibiskusa.
Nasvet: Okusi so različni. Zato lahko recepte spreminjate glede na svoje razpoloženje in glede na to, katera zelišča in cvetove imate pri roki. Enako velja za sladkanje: sami preizkusite, kakšna količina sladkorja ali medu vam najbolj ustreza, obstajajo pa tudi številne naravne alternative sladkorju.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.