Vsakodnevna nevarnost

Veste, kako ogrožen je vaš otrok na spletu?

Uredništvo
11. 2. 2025, 08.39
Posodobljeno: 11. 2. 2025, 09.10
Deli članek:

Kot uporabniki spleta se moramo zavedati, da lahko za vsako spletno stranjo potencialno tiči lopov. Ob svetovnem dnevu varne uporabe interneta je zato na mestu vprašanje, ali se tega res zavedamo?

Profimedia
Poleg klasičnih spletnih prevar, s katerimi se srečujemo odrasli, je med mladimi prisotno tudi spletno nasilje.

Internet je eden od izumov sodobnega časa, brez katerega si ne predstavljamo življenja. Samo pomislite, kako hitro ukrepate, če kje ni dostopa do spleta ali zmanjka signala? Tudi uporabljamo ga v raznovrstne namene: za delo, komunikacijo, zabavo in izobraževanje. Podatki raziskav o tem, koliko časa imamo oči in misli usmerjene v splet, so že sami po sebi zaskrbljujoči. Povprečen človek naj bi dnevno na spletu preživel približno 6 do 7 ur, številka pa se nekoliko razlikuje glede na starostno skupino, geografsko lokacijo in način uporabe interneta.

Ob tem pa nas gre ob njegovi (pretirani) uporabi skrbeti še za eno stvar – varnost. Na spletu namreč lahko kdorkoli objavi karkoli, neskončno spletišče pa daje možnost, da vsebine niso vedno preverjene in verodostojne. Za njimi je lahko skrit komercialni interes, lahko pa so strani celo škodljive, če ne kar nevarne, ob čemer nevarnost ne preti le mladim, pač pa tudi vsem preostalim uporabnikom spleta.

Najbolj ogroženi so otroci in mladostniki

Najbolj so običajno na udaru otroci in mladostniki, pri čemer jih kar 82 odstotkov med njimi vsak dan uporablja splet. Poleg klasičnih spletnih prevar, s katerimi se srečujemo odrasli, je med mladimi prisotno tudi spletno nasilje, najpogosteje s strani vrstnikov. Nemalo je primerov, ko izbruhe nasilja iz resničnega življenja pristanejo na spletu. Ogroženi so tudi s tem, ko se pred njihovimi oči prikaže neprimerna vsebina, na primer pornografske podobe, pa srečevanje neznancev, ki lahko vodijo v zalezovanje in nadlegovanje v resničnem svetu. Tako splet lahko vpliva tudi na njihovo duševno in fizično zdravje ter njihovo samopodobo. V njihovem primeru je zato pomembno predvsem, da nam zaupajo in da se z njimi pogovarjamo ter jih ozaveščamo o potencialnih nevarnostih, ki jih prinaša neprevidna uporaba interneta.

Tudi odrasli »nasedamo«

Tudi odrasli niso nobena izjema in se pogosto znajdejo v različnih spletnih pasti. Če smo nanje nekoč opozarjali predvsem starejše, pa se je način prevar tako hitro širi in transformira, da smo jim podvrženi vsi. Med najpogostejše sodi phishing, ko goljufi pošiljajo lažna e-poštna sporočila ali ustvarjajo ponarejene spletne strani, ki poskušajo pridobiti naše osebne podatke kot so gesla in bančni podatki. Kraja identitete je nekaj, kar smo nekoč videvali le v filmih. Nepridipravi namreč lahko ukradejo naše osebne podatke in jih uporabijo za ustvarjanje lažnih računov, najem posojil ali druge kriminalne aktivnosti.

Profimedia
Nepridipravi lahko ukradejo naše osebne podatke in jih uporabijo za ustvarjanje lažnih računov.

Paziti moramo tudi na možnost okuženih datotek in spletnih mest, ki v naš računalnik vnesejo viruse, kradejo podatke ali povzročajo škodo. Tu je še socialni inženiring, ko goljufi z manipulacijo prepričajo žrtev, da prostovoljno preda občutljive podatke klicateljem iz »služb tehnične podpore«. Ne nazadnje poznamo še finančne prevare in piramidne sheme, ki obljubljajo velike in hiter dobičke brez tveganja, pa tudi plačevanje preko splet nam kljub ugodju ne dela uslug.

Zlata pravila za varno uporabo spleta

• Namestite protivirusno zaščito in redno posodabljajte naprave.

top-employer, 2025, zaposlitev, sluzba, delo, jysk, jysk-slovenija, certifikat

Gospodarstvo

Veliko priznanje – JYSK Slovenija je tudi letos prejel priznanje Top employer 2025

• Na internetu ne izdajajte svojih osebnih podatkov, niti podatkov svojih bližnjih denimo staršev, sorodnikov …

• Ne objavljajte svojih zasebnih fotografij, niti fotografij svojih prijateljev.

• Uporabljajte močna in raznolika gesla za različne stvari.

• Nikomur ne zaupajte svojih gesel, niti najboljšemu prijatelju in Nikoli ne delite občutljivih podatkov prek e-pošte ali telefona.

• Ne srečujte se z neznanci s spleta.

• Če vas kdo nadleguje ali če na spletu naletite na neprimerno vsebino, to povejte bližnjim.

• Vse informacije na internetu niso resnične, zato vedno preverite več virov.

• Ne odpirajte sumljivih priponk in povezav.

• Bodite skeptični do ponudb, ki so »predobre, da bi bile resnične«.

• Pri spletnih nakupih preverite, ali je izbrano stran že uporabljal kateri od prijateljev in kakšne so njegove izkušnje.

• Če se le da, vnašajte podatke o svojih plačilnih sredstvih le na mestih, ki so dejansko varna in preverjena npr. Amazon, Paypal, Google, Microsoft, Apple.

Shutterstock
Pri spletnih nakupih preverite, ali je izbrano stran že uporabljal kateri od prijateljev in kakšne so njegove izkušnje.

Zanimivosti

Marles za koncept FRESH prejel German Design Award 2025
Zanimivosti

Inovacija, ki raste iz tradicije: Marles in Mertelj Vrabič Arhitekti prejeli prestižno nagrado German Design Award

leska, cvetovi
Na vrtu

Ponekod že cveti znanilka pomladi in prvih alergij

Krompirjev golaž s hrenovko
V kuhinji

Recepti za priljubljene jedi na žlico, ki vedno uspejo

hujšanje, kilogrami, dieta
Za vitko linijo

Enodnevni super shujševalni program dela čudeže

petrol, smucarska-zveza-slovenije, szs, smucarski-centi, dobrodelna-akcija
Zanimivosti

Družba Petrol in Smučarska zveza Slovenije znova združili moči za mlade smučarske upe

Kuhinjski molji
Nepovabljeni gosti

Kako se učinkovito znebiti kuhinjskih moljev?