Žal je med njimi veliko takih, ki že po nekaj tednih ali mesecih obupajo, skrenejo s poti uresničevanja ciljev in se vnovič predajo stari rutini. Da se to ne bi zgodilo tudi vam, ponujamo nasvete, s pomočjo katerih boste lažje definirali novoletne zaobljube in jih tudi uresničili.
Bodite realni
Največja težava pri uresničevanju novoletnih zaobljub oziroma ciljev se skriva v tem, da si številni ljudje zadajajo nerealne in preveč splošne naloge, ki jih nikakor ne morejo uresničiti v enem letu. Preprosteje se je odločiti, da boste jedli čim manj nezdrave hrane, kot pa da sprejmete odločitev, da sploh ne boste več jedli nezdravo, in si s tem naprtite veliko breme.
Ne ciljajte previsoko
Morda se vam zdi, da je leto dni dovolj dolgo obdobje za uresničitev najpomembnejših ciljev v vašem življenju. Če si zadate prezahtevno nalogo, boste v primeru, da svoje zamisli ne boste uresničili, še bolj razočarani. Zato je bolje, da pot uresničevanja ciljev začnete z majhnimi koraki. Odločite se, da boste shujšali za pet kilogramov, ne za 15.
Ne pretiravajte s količino
Če vsako leto napišete dolg seznam novoletnih zaobljub, potem pa nobene od njih ne uresničite, se tokrat odločite samo za eno. Tako ne boste pozabili nanjo, poleg tega pa se boste, če je za vas resnično pomembna, zelo potrudili, da jo uresničite. Če poskušate početi več stvari hkrati, pa obstaja nevarnost, da obupate nad vsemi.
Postavite si konkreten cilj
Lahko se je odločiti in na list papirja napisati, da se boste več ukvarjali s športom in shujšali, tisto, kar sledi po tem, pa je nekoliko težje … V praksi se namreč lahko zgodi, da izgubite voljo, ker svojih želja ne definirate dovolj konkretno. Določite, kaj želite trenirati in kako pogosto. Določite, koliko in v kakšnem časovnem obdobju bi radi shujšali. Na ta način boste lažje spremljali svoj napredek.
Izdelajte načrt
Določite, kaj je za vas pomembno, in izberite način, na katerega boste uresničili svoj cilj.
Če ste se odločili, da boste več časa preživljali s partnerjem ali vzpostavili oziroma obnovili tesne stike s sorodniki, od katerih ste se oddaljili, vnaprej načrtujte čas, ki jim ga boste namenili. Določite, kaj je za vas pomembno, in izberite način, na katerega boste uresničili svoj cilj.
Preprečite lanske napake
Ko mine leto, v katerem so vam v vodo padle skoraj vse novoletne zaobljube, se lahko zgodi, da izgubite motivacijo. Pravijo, da se je treba učiti iz napak iz preteklosti, in to še kako drži. Dobro razmislite, kakšna je bila vaša lanska strategija in kaj ste naredili narobe. S spremembo pristopa boste lažje uresničili svoj cilj.
Spremljajte svoj napredek
Kratkoročne cilje je lažje uresničiti. Pozorni bodite na prav vsak uspeh, ki ga dosežete, saj vas bo to motiviralo za naprej. Čeprav se vam ta uspeh morda zdi nepomemben, je vsekakor pomemben del poti do uresničenja višjih in pomembnejših ciljev.
Nagradite se
Končni cilj ni edino, kar si zasluži nagrado. Prav vsak svoj uspeh proslavite z nečim, kar vas osrečuje. To pa seveda ne pomeni, da lahko tisti, ki se odločite, da boste jedli bolj zdravo ali shujšali, pojeste celo vrečko čipsa ali škatlo čokoladnih bombonov.
Ne obupajte
Morate se zavedati, da ne morete čez noč uresničiti vsega, kar želite. Vzemite si čas in nikar ne obupajte, če na svoji poti naletite na ovire in težave. Ves čas se opominjajte, da je vsaka sprememba proces, ki terja svoj čas.
Povejte bližnjim
Svojih novoletnih zaobljub nikar ne ohranjajte zase. Delite jih z bližnjimi, sorodniki in prijatelji. Potrebujete njihovo podporo in pomoč, poleg tega pa se vam bo morda kdo pridružil pri uresničevanju kakšnega cilja. S podporo prijateljev se je vsekakor lažje držati zaobljub in doseči želeni cilj.