Če v savno pritečete naravnost iz službe ali se vanjo zapodite po dolgotrajni vožnji z avtomobilom, ne bo pravega učinka in uspeha. Veliko bolje je, da si pred obiskom savne privoščite krajši odmor in se umirite. Globoko zajemite sapo in ostanite pod prho dlje kot običajno.
Koliko časa potrebujete
Če želite med izletom v kraljestvo dobrega počutja resnično uživati, si za tri vstope v savno rezervirajte vsaj dve uri. In če si boste po savnanju zaželeli masažo, potrebujete več časa.
Naužijte se kisika in se ohladite
Po končanem potenju se začnite ohlajati. Najprej naredite nekaj korakov po svežem zraku, da se pljuča napolnijo s kisikom. Nato se odpravite v prostor za ohlajanje, kjer vas pričakujejo različni pripomočki z mrzlo vodo, kot so prhe, cevi in kadi za namakanje. Obred savnanja končajte s toplo kopeljo za noge, ki požene kri po žilah.
Sta savna in parna kopel združljivi?
Savna in parna kopel se dobro prenašata. Kombinacija obeh je smiselna in priljubljena, zlasti kadar želite, da se koža v parni kopeli dobro navlaži, preden jo izpostavite suhemu, vročemu zraku v savni. Vsekakor velja pravilo: najprej v parno kopel, šele nato v savno. Krvni obtok je namreč v parni kopeli bolj obremenjen kot v savni. In ne pozabite, vmes poskrbite za zadostno ohladitev in krajši odmor.
Savna samo za nagce
Najbrž se nikoli ne prhate v kopalkah, zato tudi v savno ne hodimo oblečeni. Obleka bi namreč ovirala ali celo popolnoma preprečila potenje, ki telesu prinaša zdravje. To pa bi utegnilo povzročiti toplotni zastoj. Če se vendarle ne morete sprijazniti, da bi bili v savni goli, se lahko pokrijete s posebno brisačo za savnanje.
Nakit, kot so verižice, zapestnice in podobno, naj ostane v garderobni omari, saj se lahko med savnanjem zelo segreje in vas celo opeče.
Previdnost velja tudi pri nakitu. Verižice, uhani in podobni okraski se tako močno segrejejo, da se lahko opečete. Načeloma s kontaktnimi lečami v savni ni nič narobe, saj jim vročina ne škodi. Lahko pa postanejo moteče, če začnejo tiščati ali peči. Če brez leč nikakor ne morete, si lahko pomagate tako, da jih z občasnim mežikanjem navlažite. Še bolje pa je, da oči zaprete.
Čistilna prha
Če bi se takoj po prihodu v savno napotili v potilno kabino, bi sledovi vsakdanjika, kot je znoj, vašo avro močno oslabili. Da sperete umazanijo s kože, se pred prvim vstopom v savno temeljito oprhajte. Če boste pred savnanjem kožo dobro očistili, se boste tudi lažje in obilneje potili. Kajpak se morate po prhi dobro obrisati. V savno vstopite povsem suhi.
Nikoli s polnim želodcem
Najbolje je, da savno obiščete na prazen ali skoraj prazen želodec, saj poln trebuh ni navdušen nad potenjem. Zadnji obrok zaužijte vsaj dve uri pred savnanjem. Če greste v savno s polnim želodcem, mora telo poleg obrambe proti vročini opravljati tudi težaško delo s prebavo, kar je zanj preveč. V možganih lahko pride do pomanjkanja krvi, kar se kaže z glavoboli in rahlo omotico. Privoščite pa si lahko pikantno solato s puranjim mesom ali skuto s sadjem.
Priporočamo vam, da tudi po obisku savne uživate lahko hrano in tako povečate koristi savnanja za zdravje. Lahka hrana pomaga telesu, da se lažje očisti odpadnih presnovkov in znebi strupov. Če je le mogoče, se odrecite vsem živilom in dražilom, ki telo preveč obremenjujejo. Mednje spadajo predvsem jedi, ki vsebujejo veliko sladkorja in maščob.
Kdaj naj pijemo?
Po vstopu v savno ne pijte ničesar. Na prvi pogled se zdi sicer smiselno, da tekočino, ki jo izgubite med potenjem, takoj nadomestite, vendar to ne bi bilo prav. Prav je, da telo tekočino, potrebno za potenje, črpa iz vodnih zalog v telesnem tkivu, in ne iz steklenice z mineralno vodo. Če bi med savnanjem pili, bi se čistilni tok izgubil.