Banano je kupil vlagatelj v kriptovalute kitajskega rodu Justin Sun. Na dražbi, pri kateri je avkcija hiša priporočeno ceno podala med milijonom in 1,5 milijona ameriških dolarjev, pa je sodelovalo še šest drugih potencialnih kupcev.
Sun je v izjavi za avkcijsko hišo povedal, da banana ni zgolj umetniško delo, ampak tudi kulturni fenomen, ki povezuje svetova umetnosti in memov ter skupnost kriptovalut.
Maurizio Cattelan je delo s podobo banane z naslovom Komik predstavil kot del instalacije v mednarodni galeriji Perrotin leta 2019. Instalacija je bila razstavljena na sejmu umetnin Art Basel v floridskem Miamiju. Sprožil je polemiko in vprašanja, ali se tovrstna dela obravnava kot umetnost.
Umetniško delo iz banane in lepilnega traka je postalo globalna senzacija z vplivom na sodobno kulturno zavest. Pred petimi leti so ga prodali za 120 tisoč ameriških dolarjev.
Banana se pokvari, certifikat ostane
Glede na kratek rok trajanja banane je Sun v bistvu kupil potrdilo o pristnosti Cattelanovega dela ter navodila, kako banano nadomestiti, ko se pokvari. Samo banano so za 35 centov prodali bangladeškemu prodajalcu sadja iz manhattanske soseske Upper East Side, je poročal ameriški časnik The New York Times. Sun je sicer po nakupu napovedal, da namerava banano pojesti v prihodnjih dneh.
Italijanski umetnik Cattelan je poleg dela Komik znan tudi po izdelavi 18-karatnega zlatega stranišča z naslovom Amerika, ki ga je ponudil novoizvoljenemu predsedniku Združenih držav Amerike Donaldu Trumpu v času njegova prvega predsedniškega mandata v Beli hiši.