Lastniki pogosto narobe ocenimo, kdaj je naša mačka nesrečna. Ko jo slišimo, da prede, menimo, da se počuti dobro, vendar mačke lahko predejo tudi, ko jim je neprijetno ali jih kaj boli. Bi radi razumeli, kaj vam želi sporočiti vaša mačka? Nove tehnologije so lahko v veliko pomoč.
V želji po dešifriranju, kaj nam mačke želijo sporočiti, sta računalniška znanstvenika Sergei Dreizin in Mark Boyes razvila posebno aplikacijo za pametni telefon MeowTalk. Namen aplikacije je lastnikom mačk dati najboljša razpoložljiva orodja za razlago potreb njihovih ljubljenčkov. "Mačke imajo besedni zaklad," je za National Geographic povedal Dreizin. "In vsekakor boste bolje razumeli svojo mačko, če boste dejansko pozorni." Brezplačna aplikacija snema mačje mijavkanje in zvok prevede v majhen nabor fraz, kot sta »Jezen sem« in »Nahrani me!«
Uporabniki lahko sodelujejo v izpopolnjenju aplikacije, s svojo oceno natančnost prevodov dodatno pomagajo izboljšati računalniški model. Dreizin ocenjuje, da je program do danes analiziral že več kot milijardo mijavkov. Ustanovitelja MeowTalka sta se pri izdelavi aplikacije oprla na študijo iz leta 2019, ki je odkrila skupne značilnosti mijavkanja različnih mačk. Avtorji študije so zgradili računalniški program za analizo zvočnih posnetkov 21 odraslih mačk, ki mijavkajo v treh scenarijih: čakanje na hrano, krtačenje in ko je mačka sama v neznanem okolju. Vsak scenarij je povzročil določeno vrsto mijavkanja, ki ga je računalniška analiza lahko razvrstila. Te zvočne posnetke več deset tisoč mijavkov sta lahko uporabila za razvoj svojih računalniških modelov, ki jih poganja umetna inteligenca. Jima je uspelo? Študija iz leta 2021 je pokazala, da lahko MeowTalk razvrsti devet mačjih fraz z 90-odstotno natančnostjo.
Kot piše National Geographic, se nabor tehnologij zasnovanih za pomoč pri komunikaciji z našimi kosmatimi prijatelji vse bolj širi in konstanto izpopolnjuje. Še en pripomoček za sporazumevanje z živalmi je FluentPet, ki vašega hišnega ljubljenčka nauči pritiskati gumbe za sporočanje potreb. Mačka lahko se lahko na primer nauči pritisniti gumb, na katerem piše beseda "igra".
Kljub vsemu, pa se bodo morale te nove tehnologije še izpopolniti. Še vedno nam manjka veliko informacij. Neizogibno obstaja določena količina ugibanja, toda preprosto posvečanje pozornosti mačjim namigom in govorici telesa nam je lahko v veliko pomoč, še piše National Geographic.