»Moja želja je bila kandidatura za predsednika republike, ampak sem se ji leta 2007 odpovedal, ker sem želel biti zvest stranki in moji obljubi, da bomo prišli na oblast,« pravi Pahor, ki na to obdobje glede zelo kritično do sebe: »Kot predsednik vlade nisem bil dovolj suveren, da bi stvari, ki sem jih obljubil volivcem, ki so me izvolili, lahko tudi izpolnil.«
Pri svoji kandidaturi za predsednika države se ni oziral na Milana Kučana, ki je podpiral takratnega predsednika Danila Türka: »Vedel sem, da je faktor, nisem se pa oziral na to, kaj in kako se bo on obnašal, oziral sem se na to, kako se bom jaz, zato sem tudi zmagal, sicer ne bi.«
»Regeneracija leve sredine se bo v Sloveniji zgodila takrat, ko bomo dobili na čelo ene od strank ali na koncu seveda tudi vlade levosredinskega politika, ki bo to suverenost imel in vplivni krogi zunaj institucij nanj ne bodo imeli odločilnega vpliva, kot ga imajo zdaj,« še pravi.
Do Golobove vlade je zelo kritičen: »Mislim, da triletni otrok vidi, da ta vlada ne samo, da nima potrebnega zaupanja v javnosti, ampak zdaj tudi nima več zagona, dvomim, da ga je mogoče ponovno vzpostaviti.«
Kaj pravi o prihodnosti Janeza Janše? »Takoj ko je Golob prisegel, mi je večina mojih sogovornikov rekla, da vsaj eno vemo, namreč da Janša ne bo več prišel na oblast. Odvrnil sem, zakaj pa tako mislite. In še danes vam rečem, zakaj pa mislite, da to ni mogoče. To je mogoče. Ne vem, če se bo to zgodilo, vendar je mogoče.«
Pogovarjali smo se tudi o načrtih Anžeta Logarja, ki je ustanovil Platformo sodelovanja, v kateri sodeluje tudi Pahorjeva svetovalka Alja Brglez, kaj meni o drugačnem slogu predsedovanja svoje naslednice Nataše Pirc Musar in kaj bo počel po izteku statusa bivšega predsednika.
https://reporter.si/tiskana
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24