Britanski kralj je priznal, da ga je skrbelo, da bi mu krona med njegovim kronanjem maja 2023 lahko padla z glave, zato je vadil njeno nošenje, tako kot je to počela njegova pokojna mama, kraljica Elizabeta, da bi se navadil na njeno težo.
76 let kralj Karel III. je to razkril med pogovorom s skupino Kanadčank konec lanskega leta, ko so te obiskale Združeno kraljestvo na nepozabnem potovanju, s katerim so obujale spomine na obisk kronanja Elizabete leta 1953. Trenutek je bil ujet v očarljivem prihajajočem dokumentarcu Coronation Girls, ki bo predvajan na kanadski televiziji PBS 26. decembra.
Ob koncu njihovega obiska lani, ko so se spominjale svojega prvega obiska kot najstnice, so bile gostje povabljene na čaj v Buckinghamsko palačo — kjer jih je presenetil kralj Karel, ki je prišel v Bow Room.
Te ženske so bile med 50 dekleti, starimi približno 17 let, ki so jih izbrali iz skupnosti po vsej Kanadi, da bi se udeležile izjemnega potovanja in spremljale kronanje pokojne kraljice. Ob njihovem povratku se je pogovor v palači hitro osredotočil na kronanja, kralj pa je razložil razliko med težko, 5-funtsko krono sv. Edvarda in lažjo imperialno krono, ki ju je nosil na ceremoniji.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Kralja so kronali z znamenito krono svetega Edvarda, ki je iz čistega zlata in okrašena s številnimi dragimi kamni. Gre za simbol monarhove avtoritete, ki je bila narejena leta 1661, uporablja pa se zgolj ob samem kronanju.
"Pomembno je, da jo nosiš nekaj časa, da se navadiš nanjo. Toda tista velika krona, s katero si okronan, krona sv. Edvarda ... je veliko težja in višja," je povedal navdušenim gostjam. "Zato je vedno prisoten tisti občutek rahle nervoze, da bi se lahko zamajala."
Želi si v Kanado
Karel se je spomnil tudi, kako sta si skupaj z mlajšo sestro princeso Ano, ki je bila leta 1953 stara dve leti, ogledovala krono pri njuni pokojni mami. "Moja mama je včasih prišla ob času kopanja z nameščeno krono, da je vadila, da bi se navadila na njeno težo9. Tega nikoli nisem pozabil. Še vedno se tega živo spominjam," je povedal kralj.
Coronation Girls je bil posnet med obiskom žensk decembra lani, še preden je Karel februarja letos razkril, da ima raka, ena od žensk pa ga je povabila, naj obišče Kanado. "Prepričan sem, da bom," je dejal, nato pa dodal šaljivo opazko: "Ne skrbite. Prepričan sem, da bom, če bom še živ." Ena od žensk, Carol Bowyer Shipley, mu je odvrnila: "Vi boste živi. Mi ne bomo." (Njegovi sodelavci pravijo, da res upa, da bo obiskal državo.)
Film, ki ga je posnel Doug Arrowsmith, prepleta doslej nevidne arhivske posnetke in ganljive intervjuje z ženskami, ki obujajo spomine na svoja življenja in uživajo v ogledovanju znamenitosti, ki so jih prvič videli pred sedmimi desetletji.
Prikazuje tudi zgodbo o tem, kako je poslovnež in filantrop Garfield Weston sponzoriral potovanje, za katerega je upal, da ne bo le nepozabno doživetje za dekleta, ampak tudi nadaljevalo utrjevanje odnosov med Kanado in Združenim kraljestvom.
Ženske so Westonove hčere poučile o bontonu, nato pa so v elegantnih temno modrih kostimih in klobukih imele popolno mesto za ogled kronanja na Piccadillyju v središču Londona. Film prikazuje tudi, kako so ženske, ki so skozi leta spletle trdna prijateljstva, obiskale kapelo sv. Jurija v Windsorju, kjer je bila septembra 2022 pokopana kraljica Elizabeta, ter zgodovinske znamenitosti, kot je katedrala Coventry, ki so jo obiskale tudi leta 1953.