Republika Srbska

Napeto stanje v BiH: V pričakovanju sodbe za Dodika

P. S.
21. 2. 2025, 08.08
Posodobljeno: 21. 2. 2025, 09.25
Deli članek:

V Bosni in Hercegovini oziroma v Republiki Srbski je vse v pričakovanju odločitve sodišča po koncu sojenja predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku.

Profimedia
Policija pred sodiščem ob enem od zaslišanj Dodika.

Vlada Republike Srbske je včeraj na izredni seji obravnavala politično-varnostno situacijo v RS, s poudarkom na morebitnih posledicah sodnega procesa, ki se pred sodiščem BiH vodi proti predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku. Predsednik vlade Republike srbske Radovan Višković je, po pisanju Oslobodjenja, govoril o dveh zakonih, ki bi ju poslali v sprejem v narodno skupščino, če bi sodišče BiH Dodiku izreklo obsodilno sodbo. Šlo naj bi za zakona, ki bi razveljavila vse dosedanje sodbe sodišča BiH in prepovedala delovanje Državne agencije za preiskovanje in zaščito (SIPA) na ozemlju Republike Srbske. Oslobodjenje piše, da bi šlo v tem primeru za rušenje države. Vlada RS je poudarila, da bodo vse naloge v prihodnje usmerjene v ohranitev in zaščito Republike Srbske, kot tudi interesov ljudi, ki v njej živijo, ter da se mora pravno nasilje ustaviti in ne bo dovoljeno nad institucijami Republike Srbske.

Tožilstvo zahteva več let zapora

Tožilstvo BiH je namreč v sredo na sodišču v Sarajevu po enoletnem sojenju za Dodika zahtevalo več let zapora in deset let prepovedi političnega delovanja zaradi naklepnega nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. Dodik je obtožen, ker je 7. julija 2023 podpisal zakona, ki sta določala, da v Republiki Srbski ne izvajajo odločitev Schmidta in ustavnega sodišča BiH. Soobtožen je tudi direktor uradnega lista Republike Srbske Miloš Lukić, ker je zakona objavil v uradnem listu entitete. Schmidt je nato oba zakona razveljavil in uvedel spremembe kazenskega zakonika, po katerih so kršitve ustavne ureditve države opredeljene kot kazniva dejanja.

Profimedia
Milorad Dodik

Načrt A in načrt B

sportne-igre-mladih, plazma-sportne-igre, tekmovanje, sport

Zanimivosti

Začela se je nova sezona Športnih iger mladih

Sodišče, na katerega se vršijo pritiski, naj bi sodbo Dodiku in Lukiću na prvi stopnji sprejelo 26. februarja. V Republiki Srbski so se na zahtevo tožilstva po kazni odzvali ogorčeno. Predsednik parlamenta entitete Nenad Stevandić je dejal, da "to ni le posmeh sodstvu, ampak popolna norost". Dodikov odvetnik je sojenje obsodil kot politično in "pod vplivom tujcev", katerega cilj je odstranitev Dodika iz političnega življenja Bosne in Hercegovine in tako pripraviti teren za "močno centralizacijo države". Vodstvo Republike Srbske v primeru obsodbe Dodika grozi z "radikalnimi odločitvami" in odhodom iz vseh institucij na ravni države. Ministrica za finance entitete Zora Vidović je povedala, da ima vlada RS glede na sodbo Miloradu Dodiku načrt A in načrt B.

Pozivi Dodiku k odstopu

Toda, tudi med Srbi v BiH obstajajo nasprotniki Dodika. Poslanec Narodne fronte ga je tako pozval k odstopu in govoril o tem, da ga ne čudi podpora Dodiku njegovih strankarskih kolegov oziroma, kot jih je sam označil, "poslušnikov", saj so si "številni med njimi napraskali nekaj milijonov ljudskega denarja in stanovanje na Dunaju".

"Če je Dodik iskren patriot, če ljubi Republiko srbsko in če ni pripravljen žrtvovati vseh tistih, ki so dali svoja življenja za nastanek Republike srbske, bo deloval patriotsko in ne tako, da ščiti interese svojih tajkunov, svojih podjetij in vseh tistih, ki so ga prvi pripeljali na oblast in iz njega naredili projekt," pa je dejal predsednik Srbske demokratske stranke Milan Miličević.

Profimedia
Ljudje, zbrani pred sodiščem, na enem od zaslišanj Dodika.