Protesti v Srbiji

Janković osamljen v podpori srbskemu predsedniku

L. T.
2. 2. 2025, 07.33
Posodobljeno: 2. 2. 2025, 07.40
Deli članek:

Slovenski politični vrh se ograjuje od pisma brezpogojne podpore, ki ga je Vučiću poslal ljubljanski župan Zoran Janković.

Bobo
Ljubljanski župan Zoran Janković

V pismu srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću ga Janković poziva naj ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer, ki jo je začrtal v Srbiji in mu ponuja brezpogojno pomoč. Slovenski državni vrh se od teh izjav ograjuje.

V uradu predsednice republike so za 24ur poudarili, da Jankovićeve izjave niso uradno stališče Slovenije, enako na zunanjem ministrstvu. Nekdanji evroposlanec Klemen Grošelj se je srbskim študentom opravičil, sto Ljubljančank in Ljubljančanov pa županu sporoča: Ne v našem imenu.

"Povedal sem, da je Vučić moj prijatelj, in na tem bom ostal. Če ga ne bo, ponavljam, če ga ne bo, bodo Srbi doumeli, kaj so imeli," je v torek izjavil Janković, kasneje mu je poslal še pismo podpore.

"To je njegova osebna podpora, Zoran Janković je župan, je kot župan dal podporo predsedniku Vučiću," je dejanje ljubljanskega župana komentiral podpredsednik vlade Matej Arčon.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

"Izjave župana Ljubljane ne predstavljajo uradnih stališč Slovenije,« so zatrdili na zunanjem ministrstvu.

Pri predsednici republike pa so za televizijo povedali, da to ni uradno stališče Slovenije in tudi ne predsednice. In še, da slednja notranjepolitičnih razmer v drugih državah ne komentira, njena načelna stališča pa so znana. Obsoja vsako obliko nasilja. Zagovarja svobodo izražanja kot temeljno človekovo pravico.

Zoper stališče ljubljanskega župana pa se je izreklo tudi več angažiranih Ljubljančanov, ki ne pristajajo na to, da je ta podpora ločena od županovanja. "Enostavno ni fer, ker večina Ljubljančanov, sem prepričana, so na strani tistih, ki se upirajo Vučiću, ki ima za sabo zelo zelo grdo zgodovino med vojno, po vojni, z rasizmom do Albancev, Bosancev, Hrvatov in občasno, da ne bi pozabili, do Slovencev," pravi literarna zgodovinarka in antropologinja ter prvopodpisnica peticije v podporo srbskim protestnikom Svetlana Slapšak.

Srbski mladini sta se opravičila tudi bivši zunanji minister Ivo Vajgl in bivši evroposlanec Klemen Grošelj.

Novosadski študenti so ob podpori številnih drugih včeraj blokirali tri mostove na Donavi, s čimer so obeležili tri mesece od nesreče na železniški postaji v Novem Sadu, v kateri je umrlo 15 ljudi. Protesta se je udeležilo več deset tisoč ljudi iz vse države.