"Absolutno ne," je prepričan profesor Bogomil Ferfila. "Donald Trump lahko sprejema dekrete in izvršne ukaze, za globlje spremembe pa nima ustrezne ustavne večine," je pojasnil Ferfila. Ustava Združenih držav Amerike spada v skupino ustav, kjer so spremembe najtežje. Predsednik mora imeti ustavno večino v obeh domovih zveznega kongresa, potem pa še v velikem delu ustav posameznih zveznih držav, pojasni politolog in obramboslovec Ferfila.
Ameriška ustava dobila le 27 amandmajev
Ameriška ustava je stopila v veljavo 4. marca 1789 in je imela le sedem členov. Do danes pa je dobila le 27 amandmajev. Prvih deset sestavlja tako imenovano listino pravic, ki ureja osebno svobodo in pravico ter postavlja omejitve moči vlade. Preostalih sedemnajst amandmajev pa večinoma širi človekove pravice. Nazadnje je bila ameriška ustava dopolnjena leta 1992. 27. člen pravi, da si kongresniki med svojim mandatom ne smejo zvišati plač. To lahko naredijo šele za naslednji mandat.
Republikanci nimajo absolutne večine
Trump oziroma republikanci sicer imajo večino tako v kongresu kot v senatu, vendar je ta večina prešibka, da bi lahko novi predsednik spreminjal ustavo. Republikanci namreč nimajo dvotretjinske večine, ki bi jo potrebovali za spremembo ustave. Tako večino pa bi morali imeti tudi v kongresih posameznih zveznih držav. "V nekaterih bi se v teoriji sicer lahko zgodilo, ne pa v vseh 50," še pravi Ferfila.
Prepričan je, da Trump tudi vseh obljub, ki jih je vehementno napovedoval, ne bo mogel izpolniti. Ena izmed teh je, da otroci priseljencev, rojeni v ZDA, ne bodo mogli dobiti ameriškega državljanstva. Kot je povedal Ferfila, v tem primeru ne gre samo za nezakonite migrante. V ZDA namreč prihajajo tudi bogate ženske iz arabskega sveta, ki si na tak način zagotovijo ameriško državljanstvo za otroke. Od tega pa imajo na koncu koristi tudi ZDA.
Samo en predsednik s štirimi mandati
Edini ameriški predsednik, ki je ostal na položaju več kot dva mandata, je bil Franklin Delano Roosevelt, ki je bil v Beli hiši med letoma 1933 in 1945. Takrat omejitev mandatov namreč še ni bila vpisana v ustavo. Vendar so se dotlej vsi predsednik držali tradicije, da so bili predsedniki le dva mandata. Omejitev dveh mandatov je kongres sprejel leta 1947, v ustavo pa so jo zapisali štiri leta kasneje.
"Spremljam številne države, kjer predsednik ostane dva mandata, potem spremeni ustavo, da lahko ostane tri mandate, in spet spremeni ustavo, da je lahko nato predsednik do konca življenja," pravi Ferfila. Eden od teh, ki so izkoristili tak manever, je ruski predsednik Vladimir Putin. Vendar je to v ZDA absolutno nemogoče, še pravi Ferfila.