Po navedbah centra so proruske mreže botov na družbenih omrežjih delovale v podporo Milanoviću in hkrati širile sporočila, ki so bila kritična do Evropske unije in zveze Nato. Boti naj bi tovrstne vsebine objavljali v dveh valovih, in sicer potem, ko je Milanović izrazil nasprotovanje napotitvi hrvaških vojakov v Ukrajino, in po prvem krogu volitev, ki je potekal 29. decembra.
Vsebino so objavljali v angleščini, francoščini, španščini, italijanščini, srbščini in hrvaščini. Samo eden od botov, ki so ga identificirali raziskovalci, je objavljal več kot stokrat na dan in večinoma delil slike, ki so podpirale Milanovića ali napadale predsedniškega kandidata s podporo vladajoče HDZ Dragana Primoraca, po poročanju Politica piše v poročilu.
Pri analizi britanskega centra so sodelovali hrvaški raziskovalci, ki pa so želeli ostati anonimni. Na poročilo sta se že odzvali omrežji TikTok in X, ki sta zanikali obstoj dokazov o botih, ki bi vplivali na volitve na Hrvaškem, poroča hrvaški portal N1.
Tako hrvaška nevladna organizacija Gong, ki spremlja delovanje političnih ustanov in izvedbo volitev, kot strokovnjak za informacijsko tehnologijo Marko Rakar sta sicer podvomila v verodostojnost omenjenega poročila, rekoč da ta vsebuje pomanjkljivosti.
Po navedbah Gonga med drugim v njem uporabljena metodologija ni zadostno pojasnjena, izsledki temeljijo na anonimnih raziskavah, primeri pa da so izbrani selektivno.
Njena.si
ELES v korak s časom: polnilnice danes, da bomo jutri e-vozila polnili hitro in ugodno
Po oceni Rakarja za hrvaško tiskovno agencijo Hina je poročilo površno. "Prebral sem to poročilo in gre za zelo površno čtivo, posnetki zaslona so komaj prepoznavni, povezav, na katere se sklicujejo in na podlagi katerih sklepajo, pa preprosto ni," je dejal.
Pred tem je bil do zaključkov poročila danes kritičen Milanović. Dejal je, da "se ti ljudje ukvarjajo s spletkami, s katerimi ljudstvo spravljajo ob pamet" in raziskovalce primerjal z novodobno mafijo.
Primorac pa je poročilo označil za prelomnico v predsedniških volitvah. "Eden najvplivnejših medijev Politico je včeraj objavil poročila, da so ruska in srbska digitalna omrežja zagotovo vpletena v predsedniško kampanjo," je nadaljeval in opozoril, da to ni le zaskrbljujoče, temveč da gre za grožnjo najvišje stopnje.
Dodal je še, da "ni treba biti pameten, da bi razumeli, da ima Milanović podporo krogov, ki zagovarjajo tuje interese", poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Hrvaška ministrica za kulturo in medije Nina Obuljen-Koržinek je medtem v četrtek dejala, da Hrvaška ne bi bila prva evropska država, kjer Rusija poskuša vplivati na izid volitev. Kot je dodala, bi bil lahko eden od ukrepov za reševanje tega problema tudi preprečevanje dostopa do virov, ki širijo dezinformacije.
Milanović in Primorac se bosta v nedeljo pomerila v drugem krogu predsedniških volitev. Milanović je z veliko prednostjo zmagal v prvem, javnomnenjske ankete pa mu napovedujejo prepričljivo zmago tudi v drugem krogu. Milanović je bil v preteklosti večkrat kritičen do Nata in EU, pa tudi do vojaške pomoči Ukrajini in sankcij proti Rusiji.