Konec boja proti dezinformacijam?

Velike spremembe na Facebooku: Zuckerberg se je uklonil Trumpu, poslavlja se preverjanje dejstev

S.R./STA
7. 1. 2025, 16.58
Posodobljeno: 7. 1. 2025, 17.51
Deli članek:

Izvršni direktor ameriškega tehnološkega velika Meta Mark Zuckerberg je danes naznanil vrsto pomembnih sprememb na svojih družabnih omrežjih Facebook in Instagram. Večina jih je povezana s politikami nadzora in moderiranja na omrežjih. Kot kaže, bo nadzor postal vse bolj ohlapen.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Vest o spremembah na Facebooku in Instagramu je močno razburila tisti del javnosti, ki si želi več nadzora nad dezinformacijami, ki so jih družbena omrežja polna. Kot je priznal tudi sam Zuckerberg, so bile zadnje ameriške volitve "prelomna točka." Kot razlog za spremembe je navedel spremembe na političnem in družbenem prizorišču ter željo po svobodi govora. Tako bodo na Meti ukinili svoj projekt preverjanja dejstev, v okviru katerega so zunanji sodelavci preverjali objave ter jih po potrebi označevali kot zavajajoče ali lažne. Po vzoru družbenega omrežja X ga bodo nadomestili s tako imenovanimi skupnostnimi zabeležkami (community notes), kjer lahko pod objavami sami uporabniki dodajo kontekst ali izpostavijo, da je vest lažna. Kot sicer že dlje časa opažajo uporabniki omrežja X, ki je v lasti najbogatejšega Zemljana Elona Muska, so se po njegovem prevzemu lastništva tam povsem razpasle lažne novice, pri čemer ostaja vprašljivo, kako koristne so v boju proti dezinformacijam skupnostne zabeležke

Kot navajajo na omrežju X, ta program ne deluje na podlagi mnenja večine. Za prepoznavanje opomb, ki so uporabne za širok krog ljudi, je potrebno soglasje med sodelujočimi, ki se v svojih preteklih ocenah včasih niso strinjali. Na ta način so po njihovih navedbah preprečene enostranske ocene.

Po video sporočilu Zuckerberga, v katerem je napovedal še niz drugih sprememb za ameriške uporabnike, so iz Mete za bruseljski portal Politico potrdili, da zaenkrat ne nameravajo končati preverjanja dejstev v EU.

Meta sicer namerava tudi prilagoditi sisteme za avtomatično zaznavanje spornih vsebin, tako da bodo po novem opozarjali le na resne kršitve, kot so objavljane otroške pornografije ali vsebin, povezanih s terorizmom. Zuckerberg je ob tem priznal, da bodo ljudje na platformah posledično videli več škodljivih vsebin, za prijavljanje teh pa se bodo zanašali na uporabnike same.

tetrapak1

Zanimivosti

Iz embalaže Tetra Pak v reciklirane robčke

Igrajo po Trumpovih notah

V pojasnilu odločitve je rekel, da je to cena, ki jo morajo plačati, saj da so bili tisti, ki so preverjali dejstva, politično preveč pristranski. Gre za jasen poskus ugajanja Donaldu Trumpu, potem ko so konservativci in skrajna desnica leta napadali Meto zaradi njihove domnevne pristranskosti.

Meta je minuli teden kot pristojnega za odnose z javnostmi imenovala nekdanjega republikanskega uradnika Joela Kaplana, mesto v upravnem odboru pa podelila prvemu možu podjetja za promocijo borilnih veščin UFC Dani Whiteu, sicer tesnemu zavezniku Trumpa. Meta je obenem napovedala selitev enega izmed svojih oddelkov iz Kalifornije, ki velja za trdnjavo demokratov, v bolj republikanski Teksas.

Trump je po zmagi na predsedniških volitvah novembra gostil Zuckerberga na svoji floridski rezidenci Mar-a-Lago. Trumpov svetovalec Stephen Miller je takrat za ameriško televizijo Fox News povedal, da je Zuckerberg na srečanju izrazil podporo republikancu, ki se bo kmalu preselil v Belo hišo.

V preteklosti so bili sicer odnosi med Trumpom in Zuckerbergom precej napeti. Po vdoru njegovih podpornikov v kongres leta 2021 so Trumpov račun na družbenem omrežju Facebook začasno blokirali. Meta ima poleg Facebooka in Instagrama v lasti tudi priljubljeno komunikacijsko aplikacijo WhatsApp ter omrežje Threads.