V Nemčiji vsi pričakujejo, da bo trenutna vlada danes padla. Računajo, da nemški kancler Olaf Scholz ne bo dobil zadostnega števila glasov oziroma, povedano drugače, glasovanja o zaupnici ne bo prestal.
Scholz je predlog za glasovanje o zaupnici v bundestagu vložil sredi prejšnjega tedna, ker nima več potrebne večine v parlamentu. V začetku novembra je namreč razpadla vladna koalicija socialdemokratov (SPD), Zelenih in liberalcev (FDP), kar je privedlo do politične krize v državi. Liberalci so se odločili za odhod iz koalicije, ker je Scholz po obdobju razhajanj, predvsem glede proračuna in financ, v začetku novembra razrešil finančnega ministra in vodjo FDP Christiana Lindnerja.
Vestnik
Kako zmanjšati stroške elektrike do 60 %
Če Scholz ne bo dobil potrebne večinske podpore 733 poslancev, kot je pričakovati, bo moral predsedniku države Frank-Walterju Steinmeierju predlagati razpustitev bundestaga. Steinmeier bo imel nato 21 dni časa, da to stori, volitve pa morajo biti izvedene v 60 dneh po razpustitvi parlamenta. Ker je padec vlade bolj kot ne dejstvo, se je SPD z opozicijskimi krščanskimi demokrati (CDU) že dogovorila, da bi volitve lahko potekale 23. februarja.
Prav CDU bo po zadnjih anketah, skupaj s sestrsko bavarsko stranko CSU, na volitvah prejela največ glasov – projekcije ji napovedujejo 32 odstotkov –, na drugem mestu je po napovedih skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) z 18 odstotki, SPD pa je tretja s 16 odstotki. Do volitev in oblikovanja nove sestave parlamenta bo vladala manjšinska rdeče-zelena vlada socialdemokratov in Zelenih.