Donald Trump je po poročanju ameriške radiotelevizije CBS News že na začetku novembra povabilo na svojo inavguracijo, ki bo v Washingtonu potekala 20. januarja, poslal tudi kitajskemu predsedniku. Zaenkrat še ni znano, ali je Ši Džinping povabilo tudi sprejel oziroma ali se bo inavguracije dejansko tudi udeležil. Na kitajskem veleposlaništvu v ZDA glede zadeve še molčijo.
Inavguracije ameriškega predsednika se običajno udeležijo veleposlaniki in diplomati, doslej pa se glede na uradne podatke ameriškega zunanjega ministrstva, ki segajo vse do leta 1874, inavguracije še nikoli ni udeležil kakšen od tujih voditeljev.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Udeležba Ši Džinpinga, predsednika ameriške največje geopolitične tekmice, bi bila še posebej veliko presenečenje, zlasti ker je Trump na ključne položaje svoje administracije imenoval številne osebe, ki imajo zelo oster odnos do Kitajske. Med drugim je tudi Trump sam napovedal, da bo, v kolikor kitajske oblasti ne bodo zatrle tihotapskih poti fentanila v ZDA, za kitajsko blago uvedel dodatne 10-odstotne carine. Že med predsedniško kampanjo je grozil tudi s 60-odstotnimi carinami na kitajsko blago. Kitajci so na njegove grožnje odgovorili z opozorilom, da bo s tem obe državi pahnil v trgovinsko vojno, ki bo uničujoča za obe gospodarstvi.
Ši Džinping je sicer v nedavnem pismu poudaril, da si želi z ameriškimi oblastmi ohraniti dialog, da je namreč ta bolj koristen od spopadov. Ši je poudaril še, da državi ne bi smeli pretrgati svojih dobavnih verig. Trump je na drugi strani pred dnevi dejal, da se s Ši Džinpingom »zelo dobro razume« in da sta bila v stiku pred tednom dni.
Trumpova ekipa je medtem omenila tudi možnost, da bi se inavguracije udeležil tudi madžarski voditelj Viktor Orban, ki je nedavno Trumpa obiskal tudi v njegovi rezidenci Mar-a-Lago na Floridi. Ni sicer še znano, ali bo Orban 20. januarja odpotoval v Washington.