Jordansko zunanje ministrstvo je v petek pozno zvečer pozvalo jordanske državljane, naj sosednjo Sirijo zapustijo, kakor hitro je mogoče. Jordanija je v petek tudi zaprla mejni prehod s to državo.
Tudi Združene države Amerike so v petek pozvale svoje državljane, naj nemudoma zapustijo Sirijo, »dokler so na voljo komercialne možnost«. Pri ameriškem zunanjem ministrstvu so zapisali, da so varnostne razmere »še naprej nestanovitne in nepredvidljive, saj so po vsej državi aktivni spopadi med oboroženimi skupinami«.
Izpostavljeno
Intervju: Posestvo Berce – Tradicija, družina in prestižna vina
Po pisanju ameriškega časnika The New York Times je umik svojih predstavnikov, med drugim vojaških poveljnikov, iz Sirije začel tudi Iran, ki sicer velja za zaveznika sirskega predsednika Bašarja al Asada. Po navedbah virov časnika so evakuacije začeli v včeraj, iz države pa med drugim umikajo poveljnike elitnih enot iranske revolucionarne garde, diplomate ter njihove družine in civiliste.
Nenujno osebje iz Sirije umikajo tudi Združeni narodi, je sporočil tiskovni predstavnik te organizacije. Vendar pa je zagotovil, da bodo Združeni narodi v državi, kjer poteka državljanska vojna, še naprej zagotavljali svoje storitve, da bi podprli sirsko ljudstvo v teh težkih razmerah.
Uporniki so ofenzivo s ciljem strmoglavljenja vladavine Asada sprožili 27. novembra. V le nekaj dneh so prevzeli nadzor nad precejšnjim ozemljem na severu Sirije, vključno z Alepom, drugim največjim mestom v državi. V četrtek so uspeli zavzeti tudi Hamo, ki služi kot tamponsko območje za zaščito prestolnice, včeraj pa naj bi prišli na obrobje mesta Homs in zavzeli Daro na jugu Sirije.