V Bosni in Hercegovini morebitna nahajališča strateško pomembne litijeve rude še niso povsem raziskana, a je že nekaj časa znano, da se eno nahajališče nahaja na vzhodu države, natančneje na širšem območju občine Lopare nedaleč od Tuzle. Po današnjem poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina zaloge litija, surovine, ki je izjemnega pomena za proizvodnjo baterij za električna vozila, na tem območju ocenjujejo na več kot milijon ton.
Oceno so namreč danes potrdili predstavniki nevladne sarajevske organizacije Center za politike in upravljanje, ki je skupaj z Zelenim klubom, širšo skupino bosanskih parlamentarcev, oblikovano za iskanje rešitev na področju energetike, podnebnih sprememb in ekologije, spodbudila odprtje javne razprave o strateškem ravnanju s kritičnimi rudninami na območju BiH.
Kot je danes pojasnil Haris Abaspahić iz Centra za politike in upravljanje, nahajališč litija še niso povsem raziskali, a so na območju občine Lopare našli »milijon in pol tone koncentrata, še več pa ga je ob Drini v osrednjem delu države vse od Hercegovine.«
Organizacija je na območju BiH doslej potrdila kar 143 lokacij s strateškimi in kritičnimi surovinami. Trenutne zaloge premoga ocenjujejo na pet milijard ton, železove rude na 653 milijonov ton, zaloge boksita na 120 ton, cinka in svinca pa na 56 milijonov ton. Potrdili so tudi manjše zaloge magnezija, mangana in antimona. Kar zadeva količino litija, njihova ocena temelji na raziskavah, izvedenih na območju Lopare in Ugljevika, pri čemer so že začeli z raziskavami na območjih občin Čajniče, Jezero in Šipovo ter nekaterih drugih lokacijah.
Po ocenah Mednarodnega denarnega sklada bo sektor kritičnih surovin v naslednjih dveh desetletjih finančno presegel naftni sektor, cena litija pa bi se lahko do leta 2040 povečala kar za 42-krat. Evropska unija je litij uvrstila na svoj seznam 30 kritičnih surovin oziroma surovin strateškega pomena.