Eno od izstopajočih imen, ki bodo v naslednji administraciji novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa predvidoma zasedli vodilne položaje, je televizijski voditelj Pete Hegseth. Človek s kot kaže burno preteklostjo naj bi postal nov ameriški obrambni minister. Gre sicer za vojaškega veterana, ki je bil v preteklosti stotnik v nacionalni gardi in je služil v Afganistanu, Iraku in Guantanamu na Kubi. Leta 2012 se je neuspešno potegoval za zveznega senatorja iz Minnesote, sicer pa na televiziji Fox vodi oddajo Fox & Friends Weekend.
Vest, da bo Trump na čelo obrambnega ministrstva postavil Hegsetha, je močno razburila zlasti ameriške obramboslovce in trenutne uradnike v Pentagonu, kjer se glede na napovedi ter pretekle izjave tako Hegsetha kot Trumpa obeta velika čistka.
Hegseth ni sporen kandidat zgolj zaradi svojih stališč in pomanjkanja izkušenj, temveč se je znašel tudi v središču obtožb o spolnem napadu. Slednjega ga je obtožila neka ženska, ki je zadevo prijavila policiji. V medijski hiši CNN so se zdaj dokopali do izčrpnega policijskega poročila o incidentu.
Kaj pravi poročilo?
Poročilo je na podlagi zahtevka za dostop do informacije javnega značaja včeraj ponoči objavilo državno tožilstvo v kalifornijskem Montereyju. Glede na poročilo sta bila kritičnega dne pred sedmimi leti pod vplivom alkohola tako Hegseth kot prijaviteljica. Domnevni spolni napad naj bi se zgodil 8. oktobra 2017 v hotelu v Montereyju, kjer je pred tem potekala konvencija združenja republikanskih žensk. Policisti so po dejanju zaslišali tako prijaviteljico in Hegsetha kot druge udeležence na konvenciji in zaposlene v hotelu. Pregledali so tudi posnetke nadzornih kamer.
Sestavili so naslednjo zgodbo. Hegseth in neimenovana prijaviteljica sta se po njegovem govoru skupaj s še nekaterimi udeleženci odpravila na zabavo v hotelu. Končali so v hotelskem baru, kjer naj bi Hegseth sprva dvoril drugi ženski, ki pa naj bi ga zavrnila. Ko je zabavo zapustila, naj bi Hegseth pozornost preusmeril k prijaviteljici. Pričevanja drugi udeležencev se glede natančnega dogajanja razlikujejo, a vsi trdijo, da slednja ni bila pretirano pijana in da je bila povsem pri sebi. Posnetki nadzornih kamer razkrivajo, da sta se pozneje skupaj s Hegsethom namenila k hotelskemu bazenu, pri čemer sta bila oba prešerne volje, a naj bi se pri bazenu sprla, kar je potrdil tudi eden od uslužbencev hotela, ki je dejal, da je bil Hegseth videti močno pijan. Naslednja stvar, ki se je prijaviteljica spominja, je bila ta, da se je z njim znašla v hotelski sobi, ki jo je poskušala zapustiti, a naj bi ji Hegseth to preprečil in jo nato spolno napadel. Domnevna žrtev, ki se je pozneje zglasila v bolnišnici, je tam zdravnikom dejala, da se večine noči ne spominja, zato meni, da ji je nekdo nekaj vrgel v pijačo. Na policiji se je nato zglasila 12. oktobra, a je primer organom pregona že pred tem prijavila medicinska sestra, ki jo je obravnavala v bolnišnici.
Trdi, da je v odnos privolila
Hegseth je med zaslišanjem trdil, da je ženska v odnos privolila in da ni šlo za spolni napad. Policija pozneje zoper njega ni podala kazenske ovadbe, je pa njegov odvetnik potrdil, da sta Hegseth in prijaviteljica zunaj sodišč sklenila sporazum o poravnavi, ki vključuje tudi klavzulo o zaupnosti. Tudi znesek, ki ga je moral plačati televizijski voditelj, ostaja tajen. CNN je pred tednom dni stopil v stik z domnevno žrtvijo, ki so jo ob tem oblile solze, a zadeve ni želela komentirati.
CNN poroča še, da je bila o zadevi prejšnji teden obveščena tudi Trumpova ekipa. Njegovi svetovalci naj bi bili nad obtožbami presenečeni, a zaenkrat še ni znano, kako, če sploh, bo celoten škandal vplival na Hegsethovo kandidaturo, saj mora pred imenovanjem na mesto obrambnega ministra uspešno prestati tudi zaslišanje v senatu.