V Washingtonu šokirani

Trump bo za obrambnega ministra imenoval televizijskega voditelja

S.R.
13. 11. 2024, 16.11
Posodobljeno: 13. 11. 2024, 16.19
Deli članek:

V zadnjih dneh postajajo vse bolj jasni obrisi, kako bo predvidoma videti prihodnja administracija novoizvoljenega ameriškega predsednika DonaldaTrumpa. Pozornost javnosti je danes zbudilo predvsem eno ime. Kdo je Pete Hegseth?

Profimedia
Pete Hegseth

Potem ko je Trump v torek Elonu Musku namenil vodenje posebne službe za vladno učinkovitost, torej metlo, s katero naj bi oklestil izdatke, je zdaj postalo znano ime predvidenega prihodnjega obrambnega ministra. Ta položaj naj bi zasedel 44-letni voditelj televizije Fox Pete Hegseth. Gre sicer za vojaškega veterana, ki je bil v preteklosti stotnik v nacionalni gardi in je služil v Afganistanu, Iraku in Guantanamu na Kubi. Leta 2012 se je neuspešno potegoval za zveznega senatorja iz Minnesote, sicer pa na televiziji Fox vodi oddajo Fox & Friends Weekend.

»Ameriški sovražniki s Peteom na čelu dobivajo sporočilo, da bo naša vojska spet velika, Amerika pa se ne bo nikoli umaknila. Pete bo pogumen zagovornik naše politike miru skozi moč,« je ob razkritju imena novega obrambnega ministra sporočil Trump.

Oster kritik vojaškega vodstva

Hegseth je v javnosti, zlasti med občestvom televizijske hiše Fox, znan predvsem po svoji goreči borbi zoper tako imenovane »woke« politike, progresivne politike na področju družbene raznolikosti, ki naj bi jo zasledovalo trenutno vodstvo ameriške vojske. Znano je namreč, da je Trump v svoji predvolilni kampanji med drugim obljubljal, da se bo na čelu ameriške vojske znebil generalov, ki na tem področju ne ustrezajo konservativnemu pogledu na družbo in so preveč odprtega duha. Prvi na tem »spisku za odstrel« je zagotovo najvišje rangirani vojaški uradnik, trenutni načelnika štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA in poveljnik ameriških letalskih sil Charles Q. Brown. Slednjega je Hegseth med delom na televiziji rad obtoževal, da »uresničuje radikalna stališča levičarskih politikov.«

Veliko več o tem, kakšna je Hegsethova vizija ameriške vojske, ni znano, saj razen gorečega boja proti progresivnim politikam in kritik preostalih članic zveze Nato na televiziji ni postregel s kakšnimi otipljivimi predlogi ali strategijami, ki bi jih morali v vojski zasledovati. Je pa v zadnjih letih zlil veliko žolča zlasti na evropske članice Nata, ki da so na področju obrambe »impotentne« in »zastarele.«

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Hegseth je po lastnih besedah sam vojsko zapustil leta 2021, ker naj bi ga zaradi političnih in verskih stališč postavili na stranski tir. Tako brez dvoma goji številne zamere, v ameriški vojski se zato upravičeno bojijo čistke. Znano je sicer, da so ravno na vrhu ameriške vojske nahajajo nekateri generali in vojaški uradniki, ki so prav tako Trumpovi najbolj goreči kritiki, zato bo Trump vojaško vodstvo prav gotovo poskušal prevetriti z lojalnimi kadri.

Profimedia
Pete Hegseth

Kdo je sploh ta človek?

Vest, da bo Trump na čelo obrambnega ministra postavil Hegsetha, je v Washingtonu in zlasti v Pentagonu dvignila veliko prahu. Kot opozarjajo mnogi, gre za povsem neizkušenega in nekvalificiranega človeka za tako delovno mesto, ki terja osebo z izdatnimi izkušnjami bodisi v politiki bodisi na področju obramboslovja. »Hegseth je brez dvoma najmanj kvalificiran kandidat za obrambnega ministra v ameriški zgodovini,« je po poročanju časnika Politico dejal Paul Rieckhoff, ustanovitelj ene od najbolj znanih ameriških organizacij s področja borbe za pravice vojnih veteranov. Da Trump največ stavi na zvestobo in da vse kaže, »da je eden glavnih kriterijev za imenovanja ta, kako uspešno ljudje Donalda Trumpa branijo na televiziji,« pa je prepričan Eric Edelman, dolgoletni visoki uradnik v Pentagonu še v času administracije Georgea Busha mlajšega. Politico poroča, da so nad imenovanjem Hegsetha za ta položaj zaprepadeni tako v vojski kot na drugih področjih obrambne industrije, saj da se, kot je slikovito dejal nek orožarski lobist, ki je želel ostati neimenovan, mnogi sprašujejo, »kdo zaboga je ta človek?«